Özgürlüğün Bedeli ne kadar ağır olabilir?

Özgürlüğün Bedeli ne kadar ağır olabilir?

Televizyon izleyicisinin 'Süper Baba' dizisinden tanıdığı Ümit Çırak'ın 2009'da kurduğu Sahne 3; 'Özgürlüğün Bedeli' adlı yeni oyununu izleyiciyle buluşturdu. Topluluk, 'Jan Dark'ın Öteki Ölümü' ve 'Tok' gibi ödüllü oyunlarla adlarını duyurmayı başarmıştı. Cezayir doğumlu Fransız yazar Emmanuel Robles'in 1948 yılında kaleme aldığı 'Özgürlüğün Bedeli', Sahne 3'ün yedinci prodüksiyonu. Sahne 3 çatısı altında ayrıca oyunculuk dersleri veren ve Aras Bulut İynemli, Hazal Kaya gibi popüler isimlerin de arasında olduğu pek çok kişiyi sektöre kazandıran Ümit Çırak'ın yönettiği oyun, Sahne 3'ün Osmanbey'deki 50 kişilik sahnesinde seyirciyle buluşuyor. İki perdeden oluşan ve yaklaşık 90 dakika süren oyun; 1800'lerde İspanya'nın Güney Amerika'daki emperyalist hareketine başkaldıran Simon Bolivar'ın isyanını ve bir sürü ülkeyi Kolombiya çatısı altında birleştirme sürecini anlatıyor. Latin Amerikan halklarının zamanında ne gibi zulümlere maruz kaldığını anlatan oyunda Ümit Çırak, kötü İspanyol subayı 'Izquierdo' rolünü canlandırıyor. Oyun, 'Özgürlüğünüzün bedeli hayatınızla ödenecek kadar ağır olabilir, peki birilerinin hayatı diğerlerine bedel olabilir mi? Üstelik buna karar vermek sizin işkenceniz ise; doğru kararı vermek daha da zorlaşmaz mı?' sorusuna yanıt arıyor.

KOSTÜMLERE SİHİRLİ DOKUNUŞ
Oyunun kostüm tasarımında topluluğun diğer ödüllü oyunu 'Tok'un da kostümlerini tasarlayan ünlü smokinci Levon Kordonciyan'ın imzası var. Her oyuncuyla ayrı ayrı ilgilenen Kordonciyan; sadece kostüm tasarlamakla kalmamış, yüzükten çoraba kadar tüm aksesuvarlara da el atmış. "Tiyatronun böyle desteklere ihtiyacı var" diyen Ümit Çırak, "Levon Bey sihirli dokunuşuyla oyunumuza değer kattı. Kostümlerimiz tüm arkadaşlarımı ve beni havaya soktu. Kendisine müteşekkiriz" dedi.

'HER ŞEY SANAT İÇİN'
'Özgürlüğün Bedeli'nin yanı sıra şu aralar, Tiyatro Sahnekarlar'ın dün perdelerini açan yeni oyunu 'Çehov Kabare'nin de kostümlerini yapan Levon Kordonciyan, "Her şey sanat için" diyerek şunları söyledi: "Sanat her zaman ilgi duyduğum bir alan. Ümit Hoca'nın heyecanını gördüm ve ortak olmak istedim. Sanat için ben de elimi taşın altına koydum. İşim elbise değil ama bu oyun için elbise de yaptım. 15 kostümü bir haftada çıkardım. Benim için de keyifli bir süreçti."

BİZE ULAŞIN