‘Müziğin kaydedileni değil, canlısı makbuldür’

17 yıl aradan sonra bir albüm yapan usta sanatçı Erkan Oğur, “Ben, müziğin kaydedilmiş halini fazla sevmiyorum. Keşke yapıldığı anda dinlense ve kıymetini kaybetmeden hatırlansa” dedi

‘Müziğin kaydedileni değil, canlısı makbuldür’
Türk halk müziğinin duayen isimleri Erkan Oğur ile İsmail Hakkı Demircioğlu, önceki gün Esenler Belediyesi'nin Müzikli Söyleşi programında bir araya geldi. İki usta sanatçı; hem sevenleriyle sohbet etti, hem de 17 yıl aradan sonra çıkardıkları albümlerinden türküler seslendirdi.

NEDEN ARA VERDİLER?
Moderatörlüğünü Hakan Dedeler'in yaptığı program, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleşti. 17 yıl sonra yeni albümleriyle dinleyicilerinin karşısına çıkan Erkan Oğur ile İsmail Hakkı Demircioğlu, neden uzun bir süre albüm yapmadıkları sorusunu da yanıtladı. Erkan Oğur, 'Bilinmeyenle Karşılaşmak' albümünün 17 yıl sonra gelme sebebini şöyle anlattı: "Her ne kadar kaydederek yaşasak da, ben müziğin kaydedilmesi mantığına ters düşen birisiyim. Müziğin bir kereye mahsus olduğunu düşünüyorum ve o anda yapılıp kıymetini kaybetmeyen biçimde hatırlanmasını tercih ediyorum. O yüzden kayıt, müziği öldürür diye bir hissim var. İçinde bulunduğumuz toplumun gereği, yapımcı firmaların bizi de ikna etmesiyle birlikte bu albümü yaptık. Bunun için biraz ara oldu." İsmail Hakkı Demircioğlu ise "Biz albüm olmasa da bu albümdeki şarkıları söylüyorduk ve bu albümle o şarkıları kaydetmiş olduk" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN