YouTube’ta kanal açınca ‘Paran mı bitti?’ dediler

YouTube’daki kanalında saç, makyaj ve kıyafet kombinleri konularında deneyimlerini paylaşan Çağla Şıkel: Ünlü olmamız YouTube için dezavantaj. Bizleri burada çok istemiyorlar. ‘Paran bittiği için mi buraya geçtin?’ diyenler oluyor

YouTube’ta kanal açınca ‘Paran mı bitti?’ dediler
Çağla Şıkel; mankenlik, oyunculuk, sunuculuk derken şimdi de You- Tube'daki kanalıyla konuşuluyor.
Şıkel, çektiği videolarla kendi deneyimlerini takipçileriyle paylaşıyor, saç, cilt bakımı, makyaj ve kıyafet kombinleri hakkında bilgiler veriyor. Şıkel ile kanalı, anneliği ve özel hayatını konuştuk...
Kanal açma fikri nasıl doğdu?
Şu anda ekranda bir projem olmadığı için iş olarak önceliğim YouTube kanalım oldu. Bu kanala çok kıymet veriyoruz. Beklediğimizin de üstünde ilgi gördü. Benim amacım insanların bana sorduğu soruları cevaplamaktı.
İnsanların sorularına sosyal medyada birebir cevap veremiyorum.
Bu kadar merak ediliyorsa, ben de çektiğim videolarla bunları anlatmak istedim.
Kanalınızda gündelik halinizi gördükleri için de bu kadar ilgi gösteriyor olabilirler mi?
'Bizden biri'yi görmeleri, kanalımın abonesinin artmasına neden oldu. Şu anda 1.5 milyon takipçisi olan YouTuber'lar, sadece günlük hallerini çektikleri eğlenceli videolarla bu rakamlara ulaştı. Aslında bizim ünlü olmamız dezavantaj, YouTube'da bizleri çok fazla istemiyorlar. 'Sen de mi buraya geçtin, paranız mı bitti?' diyenler oluyor.
Amacımız deneyimlerimizi paylaşmak. Anlatacak hikayemiz olduğu için buradayız.

PARA ODAKLI DEĞİLİM
Kanalınızdan para kazanıyor musunuz?
Biz bu işi para odaklı yapmadık. Ben hiç denecek kadar az reklam paylaşıyorum.
YouTube'un da sadece bu amaçla kullanılmasını doğru bulmuyorum. Ama mesela kullanıp memnun kaldığım bir markayı önermek istiyorum. Bana havadan önüme çorba koyup 'YouTube'da bunu içer misiniz?' derlerse onlara geri dönüş yapmıyorum. Amacım doğru düzgün bildiğim şeyleri paylaşmak. Tabii ki hiç para kazanmıyor değiliz ama benim bel bağladığım bir ortam değil. Her şeyi bırakıp buradan yürüyeyim gibi bir durum yok.
Sizin için sanırım bu iş biraz hobi olarak başladı...
Kesinlikle. Konu seçerken stres oluyorum ama hayranlarımdan böyle bir karşılık almak benim için keyif.

TEK MALZEME BENİM
Çekeceğiniz konulara nasıl karar veriyorsunuz?
Gün içinde aklıma gelen şeyleri çekiyoruz. Mesela bugün aklıma şu geldi: Saçlarım fön çektirdikten sonra kabarıyor. Ben de bunun önüne geçmek için 15 dakika bere takıyorum. Bu, başka insanların da muzdarip olduğu bir konu aslında. Kendime çok baktığım için çok fazla şey öğrendim.
En çok ne çekerken eğleniyorsunuz?
Her şeyi diyebilirim. Deli gibi tek başıma konuşup anlatmak hoşuma gidiyor. O gün isteksiz gelmiş gibi görünüyor olabilirim ama video çekmeye başlayınca hemen eğlenmeye başlıyorum. Tek malzeme benim ve ben de kendimle çok eğleniyorum.
Kanalınızı çocuklarınız da takip ediyor mu?
Bazen izliyorlar. Onlar daha çok özellikle slime ve kağıttan uçak yapmayla ilgili videoları izliyorlar. Bir de Hakan Yıldırım'la kafamızda yumurta kırmıştık, onu izleyip çok güldüler. "Anne biz de yapsak mı?" diyorlar, "Hayır" diyorum.
Eğlenceli bir annesiniz...
Ben de onlarla eğleniyorum, onlar da benimle eğleniyorlar.
Bütün oyunlarına dahil olurum. Onlar da şu an hiçbir şeyi bensiz yapmak istemiyorlar. Yorgun olduğumda "Bugün ajancılık oynamak istemiyorum" diyorum, şaşırıyorlar; "Ama bu oyunu çok seversin" diyorlar.
Boşansanız da Emre Altuğ ile örnek bir ebeveyn olarak gösteriliyorsunuz...
Biz iyi boşanmayı başaran çiftlerdeniz.

VÜCUDUM SARKACAK DİYE DÜŞÜNMEYİN, İKİNCİYİ YAPIN!
Çocuklarınız ekran önünde olmayı seviyor mu?
Onlar biraz otomatiğe bağladı. Gazeteciler gelince bakıp poz verip dönüyorlar. Duruma alıştılar. 'Niye çektiler, nerede çıkacak, bütün Türkiye bizi mi gördü?' gibi düşünceleri yok. Onların dertleri oynayalım, ajan olalım. Hayatımda her şeyi çocuklara göre belirliyorum. Çocuk odaklı yaşıyorum. Onların olduğu zamandan çalmak istemiyorum. Buna annelik vicdanı da diyebiliriz. Bu kadarı fazla görünebilir ama ben bütün iş planlarımı, görüşmelerimi onlara göre ayarlıyorum. Benim huzurum onlarla görüştüğüm vakitle alakalı. Abi-kardeş çok güzel vakit geçiriyorlar. İyi ki ikinci çocuğu yapmışım. Yapabilen mümkünse 'Oram buram sarkacak' demesin, ikinci çocuğu yapsın. Karşısında okulunda başarılı, ödevlerini güzel yapan bir abinin olması hayta Uzay'ı biraz dizginliyor.
BİZE ULAŞIN