‘Eve gider gibi rahatım üç ay da hapis yatarım’

‘Eve gider gibi rahatım üç ay da hapis yatarım’

Mahkemenin tedbir kararına rağmen, yorumcu olduğu programda Gülben Ergen hakkında konuşmaya devam ettiği için üç gün hapis cezası alan Seren Serengil, önceki gün avukatı Ayşegül Mermer ile Akmerkez'deydi. Ergen'in başvurusu üzerine aldığı cezayı çekmek üzere dün akşam saatlerinde cezaevine giren Serengil, konuyla ilgili sert açıklamalar yaptı:

Hapse gönderilmek istenmemin sebebi kişisel bir durum. Ben program sunuyorum ve tüm söylediklerim doğruydu; hepsinin belgesi var. Hiçbir şey için tedirgin değilim. Gerekirse 10 gün de, üç ay da yatarım. Zamanında ona iyilik yaptım ama iyilikten maraz doğar. Elinden tutup onu sahneye çıkardım, arkadaşlık yaptım, onu bir yerlere getirdim. O ise 10 yıl, 20 yıl önce olduğu gibi bana yine bu şekilde teşekkür etti. Onu çok iyi tanıyorum; yarın çıkıp diyecek ki, 'Ben yapmadım, adalet böyle karar verdi.'

'ANNEM HASTANEYE KALDIRILDI'

Bütün TV programlarında o konuşuldu. Hatta ben diğer programlarda konuşulandan çok daha az konuştum. Ancak benim dışımda hiçbir sunucuyu hapse sokturmak istemedi. Çünkü hayatında sadece ben ona iyilik yaptım! Mahkeme, onun daha önceki hapis istemini reddetti, bu sefer gitti başka mahkemeden aldı. Paşa paşa gidip yatacağım, teslim olacağım. Annemin evine gidiyormuşum gibi rahatım. Benim gibi yanlış insanlarla tanışan, yanlış arkadaşlıklar kuran, hayatını mahveden birçok kadınımız orada yatıyor. Bu bir tecrübedir.

Bu haberden sonra annem hastaneye kaldırılırken, o pasta fotoğrafı koyup adalet paylaşımı yaptı. Bu adalet mi? Onun kazandığı hiçbir şey yok. İçeriye; yaptığım haberden dolayı değil, konuşma ihlali yaptığımı öne sürdükleri için giriyorum. Hepinizin elinde bu adamla çekilmiş görüntüleri, eski kocasının konuşmaları ve bu adama yazdığı kartpostal var.

Ayıplarını 'Seren bana takık' diye örtmeye çalışıyor. Ama bu dosyada örtmesine izin vermeyeceğim. Avukatı, bana 'Yalan söylüyorsun' diyerek tekzip yollamalı ve dava açmalıydı. Ama onlar 'Doğrusunu yayınlayın' diyemedikleri için beni susturma ve hapse tıktırma yoluna gittiler.

Kararı veren hakime hanımın daha önce de usulsüz kararlar aldığına dair haberler var. Kendisinden şikayetçi olacağım. Önceki mahkeme hapis isteğini reddediyor, sonra gidip başka bir mahkemeden karar aldırıyorlar. Bu işte bir iş var. Usulsüz bir karar aldığı için bu hakime hanımı affetmiyorum.

'MESNETSİZ BİR KARAR'
Seren Serengil'in avukatı Ayşegül Mermer, üç günlük hapis kararının hukuka aykırı olduğunu belirterek şunları söyledi: "Gerekçeli kararın sonucuna göre yol alacağız. Bu, tamamen hukuka aykırı ve mesnetsiz bir karardır. Bu bir hapis cezası değil, disiplin cezasıdır aslında. Altı çizilmesi gereken husus; bunun, ifade ve basın özgürlüğüne balta vuran bir karar olmasıdır. Mücadelemiz bu açıdan da devam edecek; bir şey bitmiş değil. Kararı veren hakimi gerekli yerlere şikayet edeceğiz. Daha önce de böyle bir karar istenmişti fakat hakim tarafından reddedilmişti. Bu suçun yasal unsurlarının oluşmadığı belirtilmişti. Fakat durmadılar; öfke ve kinle Seren Hanım'ın içeride yatmasını istediler."

ÜNLÜLER DESTEK VERDİ

Üç günlük zorlama hapsi cezası alan Seren Serengil'e ünlüler dünyasından destek yağdı. Ünlü isimler, Serengil'e 'Yanındayız, bunu hak etmedin' mesajları gönderdi...

DENİZ SEKİ: "Gülben Ergen ve Serengil; ikisi de çok sevdiğim arkadaşım. Küsmek ve kalp kırmak için bahane yaratacağımıza, sevmek ve sevilmek için çare arayalım."

SEDA SAYAN: "İlahi Cengiz Semercioğlu! Programın yapımcısı sensin ve sen dahil hepiniz bu konuyu konuştunuz. Niye Seren suçlandı, anlamadım. Herkes kenara çekildi, kabak Seren'in başına patladı. Pes!"

ŞAHAN GÖKBAKAR: "Tecavüzcüsü, karısını döven şerefsizi, hayvan katili, arsızı, hırsızı, dolandırıcısı serbest; TV'de bir şarkıcının magazinsel ilişkilerini yorumlayan ve eleştiren bir sunucuya üç gün hapis! Hayret ki ne hayret!"

BERKAY: "İçimizde bu kadar büyük öfkeler barındırmamalıyız. Aynı sektörde bulunan kişilerin birbirlerine bu denli kin duyması tuhaf! Seren, bunu hiç hak etmedi."

DEMET AKALIN: "Her zaman yanındayım güzel kalplim. Seni seviyorum, seni seviyoruz."

YEŞİM SALKIM: "Doğru tektir, yanlış da öyle... Umarım bu ülkede gerçekten adalet yerini bulur."

ECE ERKEN: "Yanındayız Seren Serengil... Ne olursa olsun hapis cezasını anlamam mümkün değil."

ALİŞAN: "Üç gün hapis mi? Suçu? Sen her zaman doğruları konuştun. Üç gün, 72 saat hemen gelip geçecek ama doğrular hep hatırlanacak."

İDO TATLISES: "Kim kimin hakkında ne konuşur bilemem ama çıkan karara hayret doğrusu!"

RAFET EL ROMAN: "Serenciğim; güzel kalbin, dostluğun, samimiyetin... Bunu hak etmedin. Sen çok güçlüsün, bu da geçer."

SİBEL CAN: "Bu da geçer yahu."

CENK EREN: "Umarım aklı selim galip gelir, sevgili Gülben Ergen şikayetini geri çeker ve bunlar bir daha yaşanmaz. Ben Gülben'in bir anneyi, Nevin Hanım'ı üzeceğini düşünmüyorum. Çok üzgünüm."

MURAT BOZ: "Geçmiş olsun Seren."

BİZE ULAŞIN