UNESCO Dünya Mirası değerlerimiz Berlin’de

Ülkemizin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 17 değeri ve bir yaratıcı şehri, ilk kez bir araya gelerek Berlin’deki ITB Fuarı’nda özel bir stantta tanıtılacak

UNESCO Dünya Mirası değerlerimiz Berlin’de
Birçok medeniyete evsahipliği yapan Anadolu toprakları üzerinde binlerce yıl ayakta kalmayı başaran ve taşıdıkları özelliklerle Dünya Mirası olmayı hak eden 17 değerimiz ile gastronomi dalında yaratıcı şehrimiz Gaziantep, Berlin'de tüm dünyaya tanıtılacak. Türkiye'nin toplam 18 değerinin yer alacağı Berlin ITB Fuarı için bölgelerin tanıtımına yönelik filmler, katalog ve haritalar hazırlandı.
Dünya turizminin en büyük fuarlarından olan ITB'de tarihi ve kültürel değerlerimizin tanıtımı için önemli bir çalışmaya imza atıldığını söyleyen Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) Başkanı Fikret Yıldız, şöyle konuştu: "Türkiyemiz'in gerçeklerini, tarihi ve kültürel zenginliğini, doğal güzelliklerini ön plana çıkartan bir çalışma gerçekleştirdik. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye Otelciler Federasyonu'nun desteklediği ve Turkuvaz Medya Grubu'nun medya ana yayın sponsoru olduğu bu proje, kapsamı açısından Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor. Berlin ITB'nin ardından, Moskova MITT ve Ukrayna Kiev fuarları ile proje devam edecek. UNESCO Dünya Mirası unsurlarımız ve adaylarımızın tanıtım çalışmaları yıl boyu sürecek."

'ÖNEMLİ BİR FIRSAT'
UNESCO Dünya Mirası Türkiye Projesi'nin direktörleri Bilal Çeliktaş ve Serdar Karaduman, fuar hazırlıklarının aylar önce başladığını ve proje katılımı için gidilen illerdeki heyecanın görülmeye değer olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Edirne'den Kars'a uzanan önemli bir rotamız vardı. Bu değerlerin bulunduğu bölgelerde gerçekleştirdiğimiz sunumlarda, ticaret ve sanayi odaları başkanlarımız projeye çok büyük katkı sağladılar. UNESCO unsurlarının tanıtımı için bölgelerde büyük bir heyecan var. Tarih ve kültür turizmi, turizmin Anadolu'nun dört bir yanına yayılması için çok önemli bir fırsat."

HATTUŞA'DAN NEMRUT'A TROYA'DAN SAFRANBOLU'YA...
Medeniyetler tarihinde önemli bir yere sahip olan Türkiye'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 17 asıl unsur ve bir yaratıcı şehri şöyle:
Nemrut Dağı (Adıyaman - Kahta)
İstanbul'un tarihi alanları
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas)
Hattuşa (Çorum)
Xanthos-Letoon (Antalya - Muğla)
Safranbolu Şehri (Karabük)
Troya Antik Kenti (Çanakkale)
Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne)
Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya)
Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı
Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu
Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri
Efes (İzmir)
Ani Arkeolojik Alanı (Kars)
Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir)
Pamukkale-Hierapolis (Denizli)
Afrodisias Antik Kenti
Yaratıcı şehirler ağında, gastronomi dalında Gaziantep.
BİZE ULAŞIN