Güçleri ve cesaretleriyle tarihi değiştiren kadınlar

Ülkelerini adaletle yöneten, cesaretleriyle savaşlar kazanan, moda, sanat ve kültürel devrimde fark yaratan birçok kadın; eşsiz özellikleriyle tüm insanlığa ilham verdi. Kleopatra’dan Marie Curie’ye, Demir Lady’den Coco Chanel’e kadar, işte tarihin en güçlü kadın figürleri...

Güçleri ve cesaretleriyle tarihi değiştiren kadınlar

Her yıl 8 Mart'ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü, uluslararası alanda tanınmış bir gün... Kadınların siyasal, sosyal ve ekonomik alandaki başarılarının kutlandığı bu özel günde, kadın hakları için verilen mücadeleler de anılıyor. İlk Kadınlar Günü toplantısı, 28 Şubat 1909'da New York'ta gerçekleşirken, ertesi yıl düzenlenen konferansta 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması teklifi sunuldu. 1917'de Sovyet Rusya'da kadınların oy kullanma hakkı kazanmasının ardından, 8 Mart ulusal bayram ilan edilmişti. Bu tarih, 1975 yılında Birleşmiş Milletler'in 8 Mart'ı tanımasıyla birlikte uluslararası bir nitelik kazandı.

JEANNE D'ARC
1412-1431 yılları arasında yaşayan kahraman Fransız kızı Jeanne D'Arc, ölümünden 25 yıl sonra kutsanıp azize ilan edildi. 100 Yıl Savaşları sırasında Fransız askerlerinin İngilizler'i yenmesine yardım eden Jeanne D'Arc; Orleans kentinin İngiliz istilasından kurtarılmasında oynadığı kritik rolle tarihe geçti.

I. ELIZABETH
İngiliz monarşisinin güçlü simgesi I. Elizabeth, hiç evlenmedi. İspanyol Armadası'nı mağlup eden kraliçe, 1558-1603 yıllarında tahtta kaldı. Rönesans gibi kültürel değişimleri destekledi.

ELIZABETH TAYLOR
Hollywood'un altın çağına damga vuran Elizabeth Taylor; attığı her adımla kitleleri peşinden sürükledi. Sekiz kez evlenmesine rağmen hep özgür ruhlu olduğunu vurgulayan Taylor; özgüveniyle kadınlara ilham verdi.

MARIE CURIE
1903 ve 1911'de iki Nobel Ödülü kazanan Polonya doğumlu Fransız fizikçi Marie Curie, kariyeri boyunca cinsiyetçilikle mücadele etti. X-ray ışınlarının ameliyatlarda kullanımının geliştirilmesiyle ilgili araştırmalar yapan ünlü fizikçi, I. Dünya Savaşı sırasında mobil x-ray cihazları icat ederken, milyonlarca askerin hayatının kurtarılmasına yardım etti.

MARGARET THATCHER
2013 yılında yaşamını yitiren Margaret Thatcher, 1979-90 yılları arasında İngiltere başbakanlığı görevini üstlendi. En uzun süre görevde kalan İngiliz başbakanı olan Thatcher, 1982'de Falklands Savaşı'nda Arjantin'e karşı zafer kazandı. Thatcher, sert kalpliliği nedeniyle Demir Lady unvanını aldı.

FRIDA KAHLO
Acılarını resmeden kadın Frida Kahlo, 1925'te kaza sonucu ağır yaralandı, onlarca ameliyat geçirdi. Eşi Diego, Frida'nın sanatı için "Dayanıklılık, zulüm ve acının dişil özelliklerini yüceltiyor. Hiçbir kadın kanvasa böyle ızdıraplı şiirler yazmamıştı" demişti.

INDIRA GANDHI
Indıra Gandhi, Hindistan'ın ilk ve tek başbakanıydı. 1966-84 yılları arasında dört dönem başbakanlık yapan Gandhi, Pakistan'a karşı kazandığı zaferle ülkenin en güçlü figürü oldu. Gandhi, 1984'te suikast sonucu öldürüldü.

FLORENCE NIGHTINGALE
Hemşire olmak için ailesine karşı çıkan Florence Nightingale, 1853'teki Kırım Savaşı sırasında Selimiye Kışlası'nda görev aldı. Nightingale, 38 hemşireyi de beraberinde Türkiye'ye getirdi.

COCO CHANEL
Kişisel yaşamı ve kariyerinde sadece cinsiyet normlarına meydan okumakla kalmadı, tasarladığı kıyafetlerle kadın vücudunu özgürleştirdi ve siluetini yeniden biçimlendirdi. Düz ayakkabılar, ceketler, süveterler ve pantolonlarla; erkek kıyafetlerini kadınların da giyebileceğini gösterdi.

KLEOPATRA
Son Mısır kraliçesi Kleopatra, üstün zekasıyla tanınıyordu. Ülkesinin ekonomisini ayağa kaldıran Kleopatra, Roma hükümdarı Julius Sezar ve Marc Anthony ile yaşadığı aşk ilişkileriyle, popüler kültürün ünlü bir figürü oldu.

BİZE ULAŞIN