Türk askerinin disiplinini bütün dünya biliyor

‘Elin Oğlu’ programıyla ünlenen Andrey Polyanin, 10 yıl önce Türk vatandaşı olup uzun dönem askerlik yapmış. Rus oyuncu, “Türkiye’de askerlik, Rusya’dakinden çok daha disiplinli. Bunu tüm dünya biliyor. Bu disiplini sevdim” diyor

Türk askerinin disiplinini bütün dünya biliyor
Atv'de yayınlanan 'Elin Oğlu' programıyla ünlenen ve kısa sürede geniş bir hayran kitlesi edinen Rus model ve oyuncu Andrey Polyanin, kısa süre önce Türk vatandaşlığına geçmesiyle gündeme geldi. Ama aslında Polyanin, 10 yıl önce Türk vatandaşı olmuş, hatta askerliğini bile yapmıştı. Ünlü oyuncuyla Türk vatandaşı olma öyküsünü ve TRT'de rol aldığı 'Kalk Gidelim' dizisini konuştuk.

Türk vatandaşlığına geçtiğinizi yeni öğrendik ama aslında epey olmuş galiba...
Türk vatandaşlığına 2008 yılında geçtim, yani 10 yıl oldu aslında. Niye daha önce bunu hiç söylemediğimi, 'Elin Oğlu' programını yaparken bundan bahsetmediğimi soruyorlar ama benim için afişe edilecek bir şey değildi bu.

Verilmesi çok kolay bir karar değildir heralde, yanılıyor muyum?
Ben çifte vatandaşım. Rus vatandaşlığını bırakmam gerekmediği için Türk vatandaşlığına geçme kararı almam çok zor olmadı. Artık tamamen Türkiye'de yaşadığım için vatandaşlığa geçmemin iyi olacağını düşündüm. Bir de kendimi tamamen Türk gibi hissetmek istedim.Ailenizden Türk vatandaşlığına geçmenize karşı çıkan oldu mu?
Yok, aksine çok sevindiler, hatta annem de Türk vatandaşı oldu.

Türkiye'ye yerleşme kararını nasıl aldınız?
Ailem, emekli olduktan sonra Antalya'da bir yazlık aldı. Yazları orada geçiriyorduk. Sonra Antalya'da daha çok yaşamaya başladık.

Antalya'dan İstanbul'a geçişiniz nasıl oldu peki?
Askerlikle... Askerde, yabancı dil dersi verdiğim, samimi olduğum bir albay vardı. Bir gün bana "Senin yerinde olsaydım, askerlik bittikten sonra Antalya'ya dönmek yerine İstanbul'a yerleşirdim" demişti. Düşündüm ve 'Neden olmasın' dedim. Askerliği de sayarsam 2010'dan beri İstanbul'dayım. İstanbul'da modellik yapmaya başladım. Sonra oyunculuk kursuna gittim.

Her Türk vatandaşı erkek gibi siz de askere gittiniz...
Zaten merakım vardı. "Bu askerliği yapacağım" dedim ve yaptım. Askerdeyken Türkçe'mi geliştirdim, Türkiye'nin kökünü de gördüm. Biraz saçma gelebilir ama askerlik benim için eğlenceli geçti. Cem Yılmaz'ın bahsettiği kadar varmış yani. Askerlikte erkekler arasında dönen muhabbetler komik oluyor.Rusya'da da askerlik yaptınız mı?
Hayır, yapmadım. Orada 30 yaşına kadar kaçabildiyseniz, 30 yaşından sonra almıyorlar sizi. Ben de 30 yaşıma kadar Türkiye'de olduğum için orada askerlik yapmam söz konusu olmadı.

Askerliğiniz ne kadar sürdü?
Uzun dönem yani 15 ay askerlik yaptım. İstanbul'da 66. Mekanize Tugayı Barış Gücü'ndeydim. Acemiliğimde ise Tokat'taydım.

Rusya'da askerlik hakkında bilginiz vardır; Türkiye'de askerlik yapmak ile Rusya'daki askerliğin nasıl bir farkı var?
Disiplin! Türkiye'de askerlik kesinlikle çok daha disiplinli. Bunu tüm dünya biliyor. Bu disiplin çok hoşuma gitti çünkü çok disiplinli biriyimdir.

TRT'nin 'Kalk Gidelim' dizisinde oynuyorsunuz; nasıl gidiyor?
16 bölüm yayınlandı ve güzel tepkiler alıyoruz. Böyle bir projede olduğum için çok şanslıyım. Dizi Muğla'nın Yeşilyurt köyünde çekiliyor. Biz Muğla merkezde kalıyoruz. Daha önce köyde yaşamamıştım. Sabah taze süt içmek, organik yumurta yemek çok hoşuma gitti.

Ege şivesi sizi zorluyor mu?
Köyde bir teyze var; o kadar hızlı konuşuyor ki, ne dediğini anlamıyorum. Dizide babası Türk, annesi Rus olan, uzun süre yurt dışında yaşamış bir karakteri oynadığım için şive yapmam gerekmiyor Allah'tan.HER TÜRK VATANDAŞI GİBİ BEN DE AFRİN'E GİDEBİLİRİM

Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı Operasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Olması gereken bir operasyon yapılıyor; temizlik operasyonu. Asker olan herkesin oraya gitmek görevi; ben bugün asker olsaydım, ben de orada olabilirdim şu an. Tabii ki sadece operasyonda şehit olan askerlerimize üzülüyorum; onlardan biri ben de olabilirdim, koğuş arkadaşım da olabilirdi, bir yakınım da olabilirdi.

Peki bugün size celp gelse, düşünmeden gider misiniz Afrin'e?
Giderim tabii ki, kim gitmez ki! Her Türk vatandaşının görevi değil mi bu? Ben de her Türk vatandaşı gibi ülkemizi korumak için göreve hazırım.

"Elin Oğlu' çok sevilen bir programdı. Şimdilik yeniden başlama ihtimali yok ama olursa şaşırmam! Yine aynı masada çok güzel bir enerji ortaya çıkar diye düşünüyorum. Programdaki arkadaşlarımdan İngiliz Robbie Lee ile Japon Masataka, kendi ülkelerine döndü. Diğerleri Türkiye'de yaşamaya devam ediyor. Ara ara buluşuyor, hasret gideriyoruz."
BİZE ULAŞIN