Kazanmak kafada başlar

Etrafınızdaki başarılı kişileri düşünün; ortak özelliklerinin kendilerine olan güvenleri olduğunu hemen fark edeceksiniz. Hele ki söz konusu spor müsabakaları olduğunda kendine güven daha da büyük bir önem taşıyor. A Milli Kadın Basketbol Takımı'mız, başarılarıyla göğsümüzü kabartıyor.

Kazanmak kafada başlar
Kadınlar her alanda olduğu gibi spor alanında da "biz buradayız" demeyi başarıyor. Ağır antrenmanlara girip, zorlu müsabakalara hazırlanırken en büyük gücü yine kendi içlerinde bulduklarını söyleyebiliriz. Ne de olsa kazanmak, kafada başlıyor! Peki, kazanmanın ön koşulları neler? Disiplin, devamlılık, takım çalışması, uyum... İşte Kadın Basketbol Milli Takımı'mızın başarısının altında da bu sır yatıyor. Onlar kazanmak için tüm engelleri aşmadan önce kazanacaklarına inanarak yola çıktılar ve bunu bizlere Head&Shoulders'ın global partneri olduğu 2014 Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası'nda 4. olarak kanıtladılar. "Potanın Perileri" ünvanıyla anılan A Milli Kadın Basketbol Takımı'mızın başarısı daima kendilerine olan güvenden geliyor. Her anlamda iyi görünüyorlar ve bu da kişisel performanslarını ve başarılarını daha ileri noktalara taşıyor. Avrupa şampiyonalarında üst üste kazandığı madalyaların ardından, ilk kez 2012 yılında Londra'da katıldığı Olimpiyat Oyunları'nda beşinci olan ay-yıldızlı ekip, başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. Türk basketbolunun uluslararası arenada hızla yükselmesini sağlayan sporcularımız, bu yıl da FIBA Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda dünyanın en iyilerine karşı mücadele ederek başarılarını katlamaya ve zafer dolu sonuçlarla yüzümüzü güldürmeye devam ediyorlar.

GENÇ VE BAŞARILI

Türk basketbolunun bu başarısının bir diğer sırrı da güçlü alt yapısı… Alttan yetişen gençlere gerekli zihinsel ve fiziksel eğitimi başarıyla uygulayan altyapı sistemiyle Türkiye, uzun yıllardır dünya basketbolunda söz sahibi olacak nesiller yetiştiriyor. Buna örnek olarak son yılların yükselen yıldızı Anadolu Efes takımının oyuncusu Cedi Osman'ı gösterebiliriz. Genç yaşına rağmen Anadolu Efes'in ve Milli Takım'ın vazgeçilmezleri arasına giren Cedi Osman, saha içerisinde soğukkanlılığı, sürati ve kritik hamleleriyle şimdiden son dönem Türk basketbolunun en parlak isimlerinden biri. Kadınlarda da durum farklı değil. Galatasaray ve Milli Takım'ın başarılı oyuncusu Bahar Çağlar son dönemde öne çıkan oyuncularımızdan. 2007 yılında U20 Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nın en değerli oyuncusu seçilen Çağlar, sahanın her yerinden attığı sayılar ve hem pota altı hem de dışarıdaki etkinliğiyle öne çıkıyor. Sahip olduğu ünvanın hakkını fazlasıyla verdiğini söyleyebiliriz.

"KAFAM RAHAT, ÖZGÜVENİM YÜKSEK"

Başarılarıyla takdirimizi kazanan genç yetenek Cedi Osman, Head&Shoulders'ın yeni marka yüzü olarak da karşımıza çıkıyor. Milli basketbolcumuz, spor kariyerinde özgüvenin önemini vurgulayarak yoluna Head&Shoulders ile devam ediyor ve maçlara yüzde 100 özgüvenle, kazanmak için çıkıyor. Head&Shoulders ile işbirliğinden büyük heyecan duyduğunu söyleyen Cedi Osman, "Sadece basketbol maçlarında değil, hayatın her alanında kendime duyduğum güven çok önemli. Basketbola başladığımdan beri başarılı performansın en önemli etkenlerinden birinin kendine güven olduğunu öğrendim. En ufak bir endişe veya olumsuz düşünce, olabilecek en yüksek başarıyı gerçekleştirmenize engel olabiliyor. En iyi performansınız için kendinize sonuna kadar inanmanız ve güvenmeniz gerekli. Head&Shoulders'ın 'Kazanmak Kafada Başlar' mottosu benim hayatımla da çok özdeşleşiyor. Her zaman kazanmak için sahaya çıkıyorum. Sürekli göz önünde olan biri olarak saç bakımına özen gösteriyorum. Head&Shoulders ile kafam rahat ve dolayısıyla özgüvenim de oldukça yüksek" diyor.

BİZE ULAŞIN