Güzellik molası

Güzellik bizim işimiz, güzelliğin kapılarını ardına kadar açanlarsa siz sayfaları çevirdikçe karşınıza çıkacak olanlar. Cosmo ekibi olarak bu dergiyi hazırlarken bu kadar keyif alacağımızı tahmin etmiyorduk, darısı başınıza diyerek biz sohbetimize başlıyoruz.

Güzellik molası
Güzelliğin molası mı olur? Özge Özpirinçci; her daim sağlıklı görünen saçlarının ve cildinin sırrını açıklarken, Doğa Rutkay "Naneli su içmek de bir güzelliktir" derken, Sofia Vergara, kozmetik ve güzellik tüyoları hakkındaki sorularımızı içtenlikle yanıtlarken, karşımda P&G Saç Bakım ve Güzellik Kategorisi İletişim Müdürü Bilgehan Uyar Erol ve aklımda onlarca güzellik sorusu varken; hayır, böyle bir mola olamaz!

ÖZLEM KOTAN Güzelliğin tanımı nedir sizce?
BİLGEHAN UYAR EROL Güzellik bence çok kapsamlı bir kavram. Maalesef günümüzde bir anlamda bu kavramı
Kısırlaştırıyoruz. İçten dışa yansıyan bir ışıltı bence. Kendine yakışanı bilmeye&bulmaya çalışmak, keşfetmek ve bunu bir bütünle yansıtabilmek. Burada bir kadının attığı neşeli kahkahadan, gülen gözlerinden tutun da, toz pembe bir allık ve rujla sokakta ahenkle yürüyen bir kadına kadar skala dikey ve yatay genişleyebilir.

Ö.K.
Peki ya kullanılan ürünler? Güzelleşmemize katkı sağlamıyor mu?
B.U.E. Sağlamaz mı? Modunuz düşünce sürdüğünüz bir kırmızı ruj; önemli bir görüşmeye giderken saçlarınızın canlı bukleleri, "Tam da bana göre" dediğimiz, içinde kendimizi güzel hissettiğimiz efil efil bir elbise... Ancak önce kendimizi güzel hissetmek ve bunu da başkalarının onayı ve takdiri için değil, tamamen kendimiz için hissetmek... Sanırım ilk adım bu. Sonra bir de 'az çoktur' felsefesini hayata geçirebilmeyi çok arzu ediyorum.

Ö.K.
İş seyahatlerinde bazen ister istemez kendi şampuanımız dışında otel banyosundaki ürünleri kullanıyoruz. Saçımıza tam olarak ne oluyor o birkaç günde?
B.U.E. Uzmanlık sorusu oldu bu! Her saçın kendi ihtiyaçlarına göre tasarlanmış ürünler var, bu yüzden de başka bir ürün, özellikle de otellerdeki nemlendirme ve bakım kremi oranı düşük olan ürünleri kullandığımda benim saçımda sertleşme ve taranırken şekillendirmede zorluk oluşuyor. Alıştığım koku, köpük, o saç yıkama keyfini alamıyorum. Özellikle saç bakım kremi olmazsa olmuyor. Hele kepek sorunu yaşıyorsanız vay halinize, o zaman yanınızda Head&Shoulders taşımalısınız.

Ö.K.
Hangi yerli ve yabancı, kadın ve erkek ünlünün saçlarını beğeniyorsunuz?
B.U.E. Bergüzar Korel'in saçları harika, Mehmet Günsür'e ise her model yakışıyor. Benim sevdiğim, her tonun yakıştığı bir yüz olarak Angelina Jolie ve o çok dağınık vampir saçlarıyla Robert Pattinson. Ö.K. Bir ay boyunca erkekler kadın, kadınlar erkek şampuanı kullansalar ne olur?
B.U.E. Erkek ve kadın saçının ihtiyaçları farklı, özellikle de kısa saçın ihtiyacı uzun saça göre farklı. Kadınlarda yoğun nemlendirme, şekillendirme, boyayı koruma, yıpranmalara ve koparak dökülmelere karşı saçların güçlü kalması, yaz ve güneşin etkilerinden korunma gibi ihtiyaçlar çok daha fazla. Erkeklerde daha pratik çözümler söz konusu. Ve tabii her iki tarafta da olmazsa olmaz bir ihtiyaç: Kepeği ve belirtilerini önlemek... Dünya nüfusunun yaklaşık %50'sinin yaşamlarının bir döneminde kepek sorunu yaşadığını göz önünde bulundurursak bu hiç de azımsanamayacak bir sorun. Herkes kendi saçına uygun ürünü kullanırsa saçların ihtiyacı olan bakımı sağlamak adına daha iyi olur.

Ö.K.
Max Factor deyince aklınıza ne geliyor?
B.U.E. Max Factor markasında Global İletişim Müdürü olarak görev yaptım ve inanılmaz eğlendim, öğrendim. Şimdi Max Factor deyince acayip vizyoner bir adamın, Mr. Max Factor'ün dünya kadınlarına ne kadar büyük bir armağan vermiş olduğunu düşünüyorum. Ürün bazında ise bana maskarayı sevdiren ve "Artık başka ne çıkabilir?" dediğim anda bir yenilik daha çıkaran, ilklere imza atan bir marka.

Ö.K.
Bugüne kadar gördüğünüz en güzel saç modeli kimdeydi?
B.U.E. P&G'nin Global Saç Uzmanları'ndan Duffy'nin yaptığı birçok modele "wuaw" demişimdir. Bir de çok zarif örgüler popülerdi bir ara...

Ö.K.
Şampuan bitmeye başladığında şişesine su ilave edilir… Bunu hiç yaptınız mı? Etkisi azalıyor olmalı…

B.U.E. Utanarak söylüyorum ki yaptım. Başka bir şampuan kullanmaktansa kendi şampuanımın dibinde kalanını kullanayım diyerek. Etkisinin azaldığını sanmam, sadece daha fazla kullanmak gerekiyor olabilir.

Ö.K.
Peki, bu yaz bizi neler bekliyor?
B.U.E. Yazın güneşle yenileniyoruz ne güzel ama saçlarımız için biraz daha dikkat etmekte fayda var. Saçlarımızı doğru bakım ürünleriyle korumak, cildimizi güneşin etkilerinden korumak kadar önemli. Bu derginin ilerleyen sayfalarında birçok ipucu ve öneri okuyucularımızı bekliyor.

BİLGEHAN UYAR EROL KİMDİR?
Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olur olmaz P&G ile doludizgin serüveni başlamış. Hem güzellik hem kurumsal iletişim bölümlerinde görevler üstlendikten sonra üç yıl İsviçre'de çalışmış. Ocak 2015'ten beri Türkiye'de P&G Saç Bakım ve Güzellik Kategorisi İletişim Müdürü olarak çalışıyor.
BİZE ULAŞIN