Saçlar ona emanet: Önder Tiryaki

Saçlar ona emanet: Önder Tiryaki
Cosmo P&G Beauty Saç Stilisti oldunuz. Bu işbirliği nasıl gerçekleşti?
ÖNDER TİRYAKİ 2010 yılından beri freelance çalışıyorum. Daha çok moda sektörüyle alakalı işler yaptım. P&G'den önce Medcezir dizi projesi vardı; Medcezir kızlarının bütün saç ve makyajlarını ben tasarlıyordum. Bu aslında benim bilinilirliğimi de sağlayan proje oldu; kendimi çok güzel ifade edebildim. P&G ile de yaptığım bu işlerden sonra bir araya geldik; çok da güzel oldu. Ben de bu işbirliğinden gayet memnunum. P&G'nin saç bakım kategorisinde Pantene, Head&Shoulders, Koleston gibi Türkiye'nin ve dünyanın lider markaları yer alıyor ve bu markalar için çalışmalar yapmak çok heyecan verici; P&G ile birbirimize katabilecegimiz çok şey var. Bu yüzden güzel bir birliktelik oldu.

C Kendi saç-makyaj stüdyonuz da var değil mi?
Ö.T. Evet, biri Çırağan Caddesi'nde diğeri Maçka'da iki tane stüdyom var ama ben genellikle Maçka'dakinde oluyorum. Randevu sistemiyle çalışıyorum; profesyonel bir ekibim var. Kendi içimizde eğitim programlarımız oluyor. Önümüzde güzel projeler de var. Ekip arkadaşlarımla beraber amacımız Önder Tiryaki Hair&Makeup Design markasını büyütmek ve hedeflediğimiz noktalara ulaşmak.

C Bu işin uzmanı olarak sezonun saç trendlerinden biraz bahseder misiniz?
Ö.T. Aslında dizi setlerinde yaptığım saçlar, trendleri çok net yansıtıyordu. Örgüler, yataktan kalkmış gibi görünen dağınık saçlar çok popüler. Saçlar artık daha özgür! Daha dağınık, daha doğal… Artık kalıp gibi, yapılı saçlar tarih oldu. Bunun ülkemizde yayılmasına bizim de katkımız oldu.

C Deniz, havuz, güneş gibi faktörler saçlara derinden zarar veriyor. Bunun için neler öneriyorsunuz?
Ö.T. Güneşin zaten fazlası başlı başına bir zarar olduğu için saçlar bundan daha çok etkileniyor. Tuzlu su, klor, güneş, hem rengini hem saçın yapısını etkiliyor. Bütün çatallanmalar, kurumalar, matlaşmaların hepsini güneşe bağlayabiliriz. Pantene sistemindeki antioksidan teknolojisi, güneşin zararlı UV etkisini azaltmaya ve saçın fiber yapısını yıpranmalara karşı güçlendirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca güneşe çıkmadan önce ve sonra da Pantene Saç Bakım Yağları'ndan birini kullanmanızı öneririm.

C Kabaran ve elektriklenen saçlarla nasıl baş edeceğiz peki?
Ö.T. Kıvırcık ve özellikle kuru saçlar, kabarmaya ve elektriklenmeye çok müsait. Öncelikle saça doğru bir kesim uygulamak gerekiyor. Mutlaka saçın yapısına uygun bir ürün kullanmakta fayda var. Her şampuandan sonra saç bakım kremi kullanmak burada da en önemli adım. Ayrıca saç şekillendirici 7/24 saç bakım kremlerinden de faydalanılabilir. Saçı kurutmak da kabarttığı için sıcak günlerde kendi halinde kurumaya bırakabilirsiniz. Kurutacağınız zaman ise yüksek ısı tercih etmeyin, saçı çok havalandırmadan kurutun.

C Saç-makyajları düşündüğünüzde Türkiye'de kimleri başarılı buluyorsunuz?
Ö.T. Serenay Sarıkaya, Bergüzar Korel, Hande Ataizi, Özge Özpiriçci'yi çok beğeniyorum. Özge Özpirinçci'nin kendine has bir güzelliği var, fazla makyaja gerek kalmıyor. Ufacık bir dokunuşla bile çok güzel görünebiliyor. Ayrıca Çağla Şikel'in de saç rengini çok beğeniyorum.

C Şimdi herkesin bir saç şekillendiricisi var ve evde saç şekillendirme yapılabiliyor. Bizlere verebileceğiniz tüyolar var mı?
Ö.T. Eğer her gün maşa ya da düzleştirici kullanılırsa, işlem için doğru aletler kullanılsa bile saç mutlaka zarar görüyor. Çünkü o ısı saçın tüm pulcuklarını açıyor; yıpranmasına, kurumasına, çatallaşmasına ve koparak dökülmesine neden oluyor. Eğer saçınıza her gün bir işlem uyguluyorsanız kullandığınız ürünlerle, şampuanlarla, saç bakım kremleriyle saçı beslemek ve desteklemek gerekiyor. Boyalı saçlara sahipseniz o zaman daha da dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için Pantene'in size uygun şampuan ve saç bakım kremini seçerek kullanmanızı tavsiye ederim. Pantene serilerinin Pro-V formülü içerdiği antioksidan teknolojisi sayesinde şekillendirmeden kaynaklanan yıpranmaları önlemeye yardımcı oluyor, böylece saçların sağlıklı ve güzel görünümü korunuyor.

DAMLA DURAK

BİZE ULAŞIN