Doğa gibi doğal

Neşesi, şen kahkahaları, doğal güzelliğiyle dikkat çeken ve Blendax'ın yeni yüzü olan Doğa Rutkay, güzellik ve bakım sırlarını anlatıyor.

Doğa gibi doğal
  1. Haberler
  2. Cosmopolıtan Hair&Beauty
Çarşamba 19.09.2015 ABONE OL
COSMO Sizi yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle görüyoruz genelde. Günlük koşuşturmalar, yorgunluk, stres ve aksiliklerle başa çıkma yolunuzun sırrını bizimle paylaşabilir misiniz? Pozitif enerjinizi her daim nasıl koruyabiliyorsunuz?
DOĞA RUTKAY Yaşama sıkı sıkı bağlıyım. Güne başlamak için sebeplerim var. Çalışıyorum, üretiyorum… Bir işe yarayan, kalbi atan bir canlıyım. Anlık mutluluk alanları yaratıyorum kendime mesela. Sevdiğim bir müziği gözüm kapalı uzanarak dinlemek, kaktüsleri sulamak, köpeğimle yürüyüş yapmak ve her anımın ne büyük bir mucize olduğunu düşünmek… Bütün bunlar sevdiğim bir imza gibi yüzümde bir gülümsemeye dönüşüyor; dünyalar benim oluyor.

C Güzellik sizin için ne ifade ediyor?
D.R. Neşe, bence bir güzellik mesela. Bol naneli su içmek de bir güzellik. Bakımlı güzel dişler, ışıklı ve kendi halinde saçlar… Sade ve doğal olmak. Özentilikten ve etiketlerden uzak yaşamak, iyi uyumak, sevmek ve sevilmek… Bir kadının tüm bunlarla güzel görünemeyeceğine inanmam.

C Güzelliğinden ilham aldığınız biri var mı?
D.R. Güzel olan herkes ve her şeyden ilham alıyorum. Güzele bakmak en güzel cevap! Bu yüzden belirli biri yok.
C Genelde doğal görünümüzle dikkat çekiyorsunuz. Makyajla aranız nasıl?
D.R. Makyajı seviyorum. Özellikle sahnede çok ama çok lazım. Ancak günlük hayatımda uyandığım gibi doğal kalabilmek şükretme sebeplerimden biri. Ne var ki pembe allığım ve hafif maskaram olmazsa olmazlarım arasında.

C Makyaj yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?
D.R. Sade, sıradan ama dikkatten de kaçmayan bir makyaj olmalı. Sadece bir maskara kullanıp kıpkırmızı rujumu sürdüğümde en bayıldığım insanım. (Gülüyor.) Ancak siyah gölgeli bir göze ve kalın kaşlara da 'Hayır' demem. Zamanına göre yapılması gereken bir şey makyaj. Yüzünü başka bir yüze çevirmeyecek, sadece süslenmiş olacaksın. Hepsi bu.

C Günlük hayatta nasıl bir güzellik rutininiz var?
D.R. Mutlaka güne merhaba rutinim vardır. Sabahları yıkama jelimi, temizleme sütümü, gözaltı kremimi ve nemlendiricimi uygularım. Ardından dakikalarca saçlarımı tararım. Dişlerim de fırçalandı mı benden iyisi yok!

C Bizimle bir güzellik ya da bakım sırrınızı paylaşabilir misiniz?
D.R. Soda ile yüzümü temizlerim. Bal ve kara şekerle bir karışım hazırlayıp yüzüme maske yaparım. Çok uyurum, çok su içerim ve büyük büyük gülümserim.

C Bakım konusunda takıntılı olduğunuz konular neler?
D.R. Dişler, tırnaklar ve saçlar! Hepsiyle gönül bağım var. Ne yaşarsan yaşa ruhunda, şu üçüne azıcık ilgi göster, günün güzel geçsin. (Gülüyor)

C Yaz geldi. Güneşle aranız nasıl?
D.R. Mükemmel! Güneşe bayılıyorum ancak akşamüzeri beşten önce güneşe çıkanlardan değilim. Gündüzleri genelde gölgede kalmayı tercih ediyorum.

C Yazın cildiniz için nasıl bir bakım tercih ediyorsunuz?
D.R. Yine aynı bakım ürünlerini kullanırken bir yandan da güneşe karşı koruyucu ürünleri tercih ediyorum.
C Saç bakımınızda nelere dikkat ediyorsunuz?
D.R. Saçlarımı sık sık elletmemeye ve kendi halinde kalmasına özen gösteriyorum. Banyonu yap, dışarı çık insanıyım biraz. Şansıma saçlarım da buna müsaade ediyor. Benim için saç bakımında en önemli nokta saç bakım kreminin mutlaka kullanılıyor olması. Saç bakımım içinse Blendax Bitki Özlü Şampuan ve Saç Bakım Kremi'ni kullanıyorum.

C Cilt bakımınız için neler yapıyorsunuz?
D.R. Ayda bir cilt bakımı şart. Bunun dışında bir şey yaptırmıyorum. Cildimiz ruhumuzun aynası. Daha ziyade içeriden iyi Makyajı seviyorum. Özellikle sahnede çok ama çok lazım. Ancak günlük hayatımda uyandığım gibi doğal kalabilmek şükretme sebeplerimden biri. beslenmeye çalışıyorum. (Gülüyor.)

C Formunuzu korumak için neler yapıyorsunuz? Beslenme ve spor alışkanlıklarınızdan bahsedebilir misiniz?
D.R. Yıllardır Taylan Kümeli öğrencisiyim. Onun sözünden pek çıkmam. Sağlıklı beslenmeyi ve neler yemem gerektiğini onun sayesinde öğrendim. Şımarıklık yapıp bir, iki kilo alsam da zahmetsizce eski halime hemen dönebiliyorum. Zayıf olmayı sevmiyorum. Yuvarlak hatlar ilgi alanım. (Gülüyor.) Bu nedenle spor ve beslenmeme dair bazı özelliklerimi kaybetmemeye çalışıyorum. Haftada üç gün mutlaka Belgrad Ormanı'nda yürüyüş yaparım. Kalan günlerde de yüzmeye ve pilatese gidiyorum.

C Yoğun çalışma temposunun ardından kendinizi şımartma yollarınız neler?
D.R. O kadar çok var ki… Eşimle dedikodu mesela, bol köpüklü Türk kahvesi, kitaplarım, filmlerim, bahçe işlerim, kaktüslerim, sudoku, eşe dosta yemek vermek, annem, babam… Yeter de artar bile.

C Kendinizi hangi an ya da durumlarda daha güzel hissediyorsunuz?
D.R. Kendi halindeki neşeli saçlarım ve tiril tiril bir elbise ile sabah kahvaltısını bahçeye hazırlarken…

C Blendax'ın yeni yüzü oldunuz. Neler düşünüyorsunuz? Heyecanlı mısınız?
D.R. Şahane bir buluşma benim için. Neşe içinde gülümseyen saçlarımla çocukluk sevdalarımdan biri olan Blendax buluştu. Markaları önemserim ve bizzat içinde bulunmadığım bir oluşumun parçası olmayı tercih etmem. Sevdiğim ve kullandığım bu ürünle uzun ve güzel bir yolculuğumuz olsun dilerim.ZEYNEP SİPAHİ

BUGÜN NELER OLDU