2015 Sonbahar makyaj trendleri

Maksadımız sizi yazın rehavetinden uzaklaştırmak değil. Fakat kışa bomba gibi düşecek trendleri de sizinle ilk tanıştıran biz olalım dedik.

2015 Sonbahar makyaj trendleri
1- GÖZLERİN 'ALTINI ÇİZİN'
"Makyaj trendlerinde mirasa hâlâ saygı duyuluyor" diyor Pat McGrath; "Ve elbette teknolojiye de…" Geçmişten gelen makyaj trendlerini fütürizmin ışığında güncelleyen makyaj artisti, göz altlarına dağılmış göz kalemi ya da maskaranın bu sezona damgasını vuracağını söylüyor. Mümkünolduğunca mat ve pürüzsüz ten makyajının ve düzgünce taranmış, boşlukları doldurulmuş kaşların eşlik ettiği göz makyajı açık pembe allıkla kombinlendiğinde kusursuz görünecek. Louis Vuitton'un kürkleri, siyah detaylarla hareketlendirilmiş gümüşi ipek takım elbiseleri, trendi tam anlamıyla destekler nitelikte. Donatella Versace'nin ana renkleri fazlaca kullandığı koleksiyonu; Victoria Beckham'ın tüm gecesini dans pistinde geçirmiş gibi görünen dağınık ve seksi kadınları; Diane Von Furstenberg'in baştan çıkarıcı lise müdiresiyse trendinin öncülerinden. Bu, görünümü elde etmek için fondöteni tıpkı nemlendirici uygular gibi parmak uçlarınızla tüm yüzünüze sürün. Tüm cilt tonunun eşit olması makyajın kilit noktalarından; bu sebeple herhangi bir kusur varsa kapatıcıyla yok etmenizde yarar var. Göz renginize göre siyah ya da kahverengi kalemle gözlerinizi çerçeveleyin ve dağıtma fırçasıyla dikkatlice dağıtın. Yoğun ve dolgun kirpikler için en az iki kat maskara sürün ve uygulamalar arasında bir önceki katın kurumasını bekleyin.

2- PASTEL İSTİLASI
40'lar, 60'lar, 80'ler… Moda tarihinin kırılma noktasını simgeleyen akımların postmodern versiyonları kış aylarında tahtı ele geçiriyor. Birkaç sezondur özellikle dudaklarda karşılaştığımız pastel ifade bu kış yüzün geneline yayılıyor. Pastel renklerin anında sönük karşılanabileceği
algısını değiştiren ve hem Miu Miu hem de Prada için toprak tonlarıyla denge sağlayan kreatif direktör Miuccia Prada, sırf bu trend için bile saygı duruşunu hak ediyor. Prada'nın örgü ve baskı açısından baskın, yumuşak dokulu kumaşları, 60'ların asit tonlarıyla hareketlendirilmiş ayakkabıları; düzgünce taranmış kaşlar, kızıl kahve krem far, kahverengi maskara ve pastel pembe dudaklarla kusursuz uyum içerisinde. Makyaja tek renk katansa her kızın olmazsa olmazı pembe yanaklar. Plastik görünümlü elbiseler ve leopar baskıyı günümüze uyarlayan versiyonlarla dikkat çeken Miu Miu defi lesinde pastel etkisi, dudaklarda sürüyor. Trendi uygulamak için dakika sayanlardansanız, pastel tonların kendilerini ancak mat tende göstereceğini bilmelisiniz. Cilt tonunu fondötenle eşitledikten sonra pudra uygulayarak istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Toprak tonlarında göz farıyla pastel renkleri bir arada kullanarak etkiyi dengeleyebilir; fazla sevimli görünmekten uzaklaşabilirsiniz. Max Factor, Crème Puff Blush in Lovely Pink, elmacık kemiklerine anında canlı bir ifade katacak.

3- FLORAL DÖNEMİ
lhamını gül bahçelerinden, kadın dayanışmasından ve anneliğin gücünden alan bu trend; bizi alıp modanın çok uzağına götürüyor. Şiirsel, romantik ve büyüleyici sıfatlarını elimiz titremeden yakıştırabileceğimiz trend, gülün en güzel tonlarını dudaklarda ağırlıyor. Evet, son döneme adeta damgasını vuran Dolce&Gabbana kadınından bahsediyoruz. Doğal topuzlara yerleştirilen gerçek güllerden, bize kendimizi mayıs ayında Isparta'nın gül bahçelerinde gezintiye çıkmış gibi hissettiren pembe ve kırmızı dudaklardan, gül motifl erini gördüğümüz çan elbiselerden, ayakkabılardan ve çantalardan… Kış sezonunun uygulaması en kolay görünümlerinden biri olanolan bu trende başka bir yorum da Bottega Veneta'nın kreatif direktörü Tomas Maier'den geliyor: "Trend 60'lar ve 70'ler dönemine gönderme yapıyor olabilir fakat kesinlikle günümüz gözüyle yansıtılıyor." Moda dünyasının aykırı ismi Alexander McQueen ise markanın kreatif direktörü Sarah Burton aracılığıyla veriyor mesajı. İlhamını solmuş güllerden alan tasarımcı, beyaz maskara, pembe allık ve parlak dudaklarla trendi kendi bakış açısıyla yorumluyor. Cilde canlılık katacak kontur uygulamasıyla bir arada kullanıldığında kırmızı dudaklar günlük hayatınızda da göze batmayacak. Yeter ki yüzünüzde tek bir detaya odaklanın.

4- ŞİİRSEL NUDE
Transparan, yarı mat kusursuz cilt; fondötenin aydınlatıcı etkisinden yararlanılarak elde edilmiş doğru ışıltılar... Güzelliğine şiir yazılacak kadar güzel bir kadının size çağrıştırdığı her neyse, trendin
temeli de ona dayanıyor. Bizi abartılı haute couture elbiselerin içerisinde bile şaşırtacak sadelikteki Valentino kadını, trendin en önemli örneklerinden. Gustav Klimt'in Emilie Flöge'ü resmettiği o karelerden ilham alan Maria Grazia Chiuri ve Pierpaolo Piccioli'nin Valentino defi lesi için tasarladığı oversize kazaklar, A kesim midi etekler, ipek şifon elbiseler ise bu kadının en önemli yansıması. Stella McCartney'nin her zamanki rafi ne çizgisinden ayrılmayan kış güzelliği pragmatik duyguları ön plana çıkarır nitelikte. Hugo Boss'un natürel, eklektik ve havalı güzelleriyle makyajsızmış gibi görünen ten makyajı, gölgeli bakışları ve yalnızca balm uygulanmış dudaklarıyla dikkat çekiyor. Yüzünüzde neredeyse makyaj olmayacağı için fondötenin teninizde uzun süre kalacak olmasına dikkat edin. Elmacık kemiklerin üzerine aydınlatıcı uygulayarak daha belirgin görünmelerine yardımcı olun. Max Factor, Intensifying Balm in Exquisite Caramel, dudak balmı'ndan tek kat uygulayarak renk katın.

5- GÜÇLÜ KAŞLAR
Tasarımcılar tarafından yüzün en karakteristik bölümü olarak kabul edilen kaşlar, bu sezon da kalın ve belirgin. Androjenlikten ve maskülen estetik algısından köken alan trend; kaos ve hassasiyet arasında bir yerlerde konumlandırılıyor. Jil Sander'ın uzun kabanları, kemik rengi deri ceketleriyle podyumda salınan modellerin kıyafetler kadar göze çarpan kaşları, düzgünce taranmış ve kaş kalemiyle doldurulmuş. Ali MacGraw'ın Love Story'deki haline gönderme yapan trend, Tommy Hilfi ger'ın sportif tarzıyla da uyum gösteriyor. Cilt tonuna uygun fondötenle zemin hazırladıktan sonra tek kat siyah maskara uygulayarak bakışları olabildiğince sade tutun.

BİZE ULAŞIN