Türkiye Liseler Arası Tasarla Yap Uçur Yarışması Sonuçlandı

Malatya Hasan Akbudak İmkb Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, uçak yarışmasında Türkiye dördüncülüğü elde etti.
Bursa Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından ilki gerçekleştirilen Türkiye Liselerarası TYU 2015 (Tasarla/Yap/Uçur 2015) Yarışması, Bursa’nın Ürünlü köyü mera alanında yapıldı. 38 okulun başvuru yaptığı yarışmada 22 takım tasarladıkları insansız hava araçlarını uçurdular. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin desteklediği yarışmanın hakemliğini Bursa Model Uçak Kulübü’ne ait model uçak hakemleri gerçekleştirdi. Yarışmada insansız hava araçlarına önceden belirlenmiş 3 görev yaptırıldı. Bursa Erkek Anadolu Lisesi yarışmada üçüncülüğü elde ederken, birinciliği Bafra Fen Lisesi, ikinciliği de Eskişehir Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aldı. Ayrıca, Eskişehir Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Jüri tarafından teknik rapor birincisi seçildi.
Yarışma birincisi Bafra Fen Lisesi’ne 5 bin TL hediye çeki, ikinci olan Eskişehir Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 3 bin TL hediye çeki, üçüncü olan Bursa Erkek Anadolu Lisesi’ne 2 bin TL hediye çeki ve en iyi teknik rapor hazırlayan Eskişehir Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 500 TL hediye çeki verildi. Yarışmaya katılan tüm katılımcılara da katılım belgesi verildi.
Malatya Hasan Akbudak İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Takım Lideri Hakan Aras, ilk kez bu tarz bir yarışmaya katıldıklarını belirterek, Türkiye’nin farklı illerinden gelen deneyimli modelcilerle yarışmanın heyecan verici olduğunu, bu sayede güzel bir tecrübe yaşadıklarını belirterek, seneye yarışmanın yeniden düzenlenmesi halinde daha iyi dereceler almak için iddialı olduklarını vurguladı.
BİZE ULAŞIN