Malatya Demokratik Kadın Platformu’nda Kınama

Malatya Demokratik Kadın Platformu’nda Kınama
Muğla’nın Ortaca ilçesinde sulama kanalında cesedi bulunan 18 yaşındaki Cansu Kaya cinayetinin ardından basın açıklaması yapan Malatya Demokratik Kadın Platformu, yaşanan kadın cinayetlerini kınadı.
Platform adına basın açıklaması yapan Sevim Alagöz, Özgecan Aslan cinayetini halen hafızalarda odluğu bir süreçte Cansu Kaya cinayeti ile birlikte kadına yönelik şiddetin yine gündeme geldiğini belirtti. Muğla’nın Ortaca ilçesinde kayıp olan ve 3 gün sonra su kanalında cesedi bulunan 18 yaşındaki Cansu Kaya’nın cinsel saldırıya uğrayıp boğularak dereye atıldığını belirten Alagöz, “Cansu Kaya 2015 yılında öldürülen 143. kadın arkadaşımız olarak hafızalarımıza kazıldı” diye konuştu.
Özgecan cinayetinden bu yana toplumun kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet cezasının yasalaşmasını beklediğini belirten Alagöz, “Yasanın çıkarılması için daha kaç kadının feci biçimde öldürülmesi gerekiyor bilemiyoruz. Özgecan’ın öldürmesinden sonra, kadın platformlarının hazırlayıp meclise gönderdiği yasa taslağı ile ilgili hiçbir somut adım atılmadı. Öldürülen tüm kadınlar gibi Cansu Kaya’nın öldürmesinin sorumlusu da elbette ki bu yasayı çıkartmayanlardır” ifadelerine yer verdi.
Alagöz, adalet sağlanana kadar platform olarak mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN