Kiraz Da Fiyatlar Düştü, Üretici Perişan

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde hasadı devam eden dalbastı kirazların bahçedeki fiyatı 2 liraya düştü. Kiraz üreticisi ise bu fiyatla maliyetlerini kurtaramamaktan şikayetçi.
Dalbastı kirazı ile ünlü Yeşilyurt’ta kiraz üreticisi fiyatların düşmesinden şikayetçi. İlk hasat döneminde 6 lira olan kiraz fiyatları şu an 2 liraya kadar düşmüş durumda. Bazı yerlerde 1 liraya kadar bile düşen kiraz fiyatlarındaki bu çakılmanın nedeni ise hem rekolte yüksekliği hem de ihracatçı firmanın ilçeye gelmemesi.
Geçen yıl dondan dolayı hiç ürün vermeyen kiraz ağaçlarının bu yıl iyi ürün vermesine rağmen, ihracatçı firmaların ilgi göstermemesi nedeniyle çiftçi ürünü elde kalacak endişesi ile aceleci davranıyor. Bu nedenle işçi parasını bile kurtaramayan çiftçiler, ürünlerini zararına olsa piyasaya sürüyor.
Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, bu yıl hasadın iyi olmasına rağmen ilçeye sadece 1 ihracatçının gelmesi nedeniyle üreticilerin kirazı 2 liraya kadar düşürdüğünü söyledi. Kiraz üreticisinin mağdur durumda olduğunu ifade eden Solmaz, “Çünkü bir işçinin günlük ücreti 90 lira buna yemek de dahil olunca 120 liraya kadar çıkıyor. Bir bahçede son dikilen ağaçlara baktığımızda en fazla 100 kilogram kiraz alınıyor. Buda demektir ki kilogram başına 1.25 TL işçi parasına gidiyor. Geriye kalan 75 kuruş ise çiftçinin, ilaçlama, budama, bakım gibi masrafları bile karşılamamaktadır” şeklinde konuştu.
İhracatçılara seslenen oda başkanı Solmaz, halen ilçede 15 günlük bir hasat döneminin bulunduğunu belirterek kiraz ihtiyacını rahatlıkla karşılayabileceklerini söyledi. Solmaz, bu yıl oda olarak yaptıkları ilaçlamalar ile de başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın istediği kalitede ürün yetiştirildiğini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN