Gürkan: “Amacımız Şehirde Farkındalık Oluşturmak”

  • Malatya
  • Salı 21.07.2015 15:58
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, TRT GAP Diyarbakır Radyosu’na Vilayet Parkı’nda bulunan ağaçlara giydirilen renkli örtülerin amacı ile ilgili değerlendirmede bulundu. Başkan Gürkan, uygulamadaki amacın şehirde farkındalık oluşturmanın yanında ağaçları korumak olduğunu söyledi.
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, TRT GAP Diyarbakır Radyosu’nda yayınlanan “Yöremizden” programına telefonla konuk oldu. Engin Ülsen’in sunuculuğunu yaptığı programda Vilayet Parkı’nda bulunan ağaçlara giydirilen renkli örtülerin amacı ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Selahattin Gürkan, ağaçlara yönelik yaptıkları bu uygulamanın birden çok amacının olduğunu belirtti.
“Şehirler canlıdır. Şehirler dinamiktir. İnsan yaşantısının güzergahı nasılsa, şehirlerin yaşantı güzergahı da aynıdır” diyen Başkan Gürkan, “Nasıl ki insan tek tip monotonluktan hoşlanmıyorsa, rahatsız oluyorsa ve bu süreç uzun süre devam ettiğinde içindeki depresif hadiseler ortaya çıkıyorsa, şehirlerde canlıdır ve insan gibidir. Şehirlerinde zaman zaman monotonluktan kurtarılması gerekir. Peyzajlarla, düzenlemelerle, kent estetikleri ile ağaç giydirilmeleri ile şemsiye sokak veya şeker sokak gibi sokak etkinlikleri ile farkındalık oluşturmak gerekiyor. Bu anlamda Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz, bayram arifesi olması hasebiyle, ağaçlara bayramlık giydirildi mantığının oluşturulması, insanlarında bayrama hazırlık mantığı oluşturulması ve şehrin sokak, cadde ve parklarının monotonluktan kurtarılması farklı bir konsepte bürünmesi noktasında bu çalışmaları yaptılar. Bu çalışmaların temel amacı farkındalık oluşturmanın yanında, kadınlarımızın el emeği göz nuru çalışmalarının ağaç gövdelerine giydirilmesi, giydirilen ağaç gövdelerinin fotosentez olayını engelleyecek olmaması, diğer taraftan da kadınlarımıza imkan sunulması, diğer taraftan da şehirde görsellik anlamında bir farkındalık oluşturulması amacı taşıyor” ifadelerine yer verdi.
“AĞAÇLAR BAYRAMLIKLARINI GİYDİ”
Bu çalışmadan dolayı teşekkür ve takdir telefonları aldıklarını söyleyen Gürkan, “Özellik il dışından gelen insanların ağaçları bayramlık giymiş bir Malatya algısının zihinlerde oluşturulması noktasında ve ağaçlar bizden önce bayramı kutluyor algısının oluşması sevindirici. Ayrıca şöyle bir çağrışımda oluştu, bayram dolayısıyla bizde eş, çocuk ve yakınlarımıza bayramlık alalım çağrışımı yaptı. Bu durum ticari hayatında bir anlamda canlandırılıp, teşvik edilmesi noktasında faydalı oldu” dedi.
Şemsiye Sokak uygulamasına da değinen Başkan Selahattin Gürkan, “Esnafımızın ifadeleri ve gözlemlerimiz neticesinde Şemsiye Sokak’ta önce ve sonraki müşteri portföyü arasında çok fark olduğu ifade ediliyor. Sokağın Şemsiye Sokak olduktan sonraki hali oradaki esnafımızın yüzünü güldürdü. Esnafın toplu halde çiçeklerle bizlere gelip teşekkür ve takdirlerini sunmaları bizleri de oldukça sevindirdi. Esnafımız o uygulamadan sonra kazançlarının yüzde 300-500 seviyelerinde arttığını ifade ettiler” şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN