Yunusemre Belediyesi Hem İnsan Sağlığını Hem De Tabiatı Koruyacak

Yunusemre Belediyesi Hem İnsan Sağlığını Hem De Tabiatı Koruyacak
Yunusemre Belediyesi ile DEHA Biodizel arasında imzalanan protokol kapsamında, ilçe sınırları içerisindeki atık yağların geri dönüşümü sağlanarak biodizel üretilecek.
Başkanlık makamında gerçekleştirilen protokol töreninde, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, DEHA Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Biodizel Üret. San. Ve Tic. A. Ş. Danışmanı Zekiye Seda Sönmez ve Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Saniye Altay arasında imzalar atıldı. Projeye destek olacak olan Yunusemre Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Halil İbrahim Özcan da imza töreninde hazır bulundu. Firma olarak yaptıkları çalışmaları anlatan DEHA Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Biodizel Üret. San. Ve Tic. A. Ş. Danışmanı Zekiye Seda Sönmez, “Bitkisel atık yağlardan biodizel üretimi yapan bir firmayız. 250 personelimiz, 110 aracımız ile birlikte hizmet vermekteyiz. 28 ayrı noktada depolama alanımız var. Yunusemre Belediyesi ile protokol imzalayarak bundan sonra sizlerle birlikte de çalışma imkanı bulmuş olmaktan da ayrıca mutluluk duyuyoruz. Tüm muhtarlıklara atık yağ bidonları dağıtılacak. Bu sayede evlerde biriken bitkisel atık yağlarda muhtarlarımız vasıtasıyla toplanmış olacak. Bir litre atık yağ, bir milyon metreküp suyu kirletiyor ve 5 milyon metreküp suyun da kullanılamaz hale gelmesine neden oluyor. Bu farkındalığın ortaya çıkması da sizin gibi işin ehli belediyelerimiz ve belediye başkanlarımız aracılığı ile oluyor. Yunusemre Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Çerçi’ye de bu duyarlılığı için teşekkür ediyorum” dedi.
“BU PROJE HEM İNSAN SAĞLIĞINI, HEM TABİATI KORUYOR”
Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Kullanılan yağların ömürlerinin bilinmesi insan sağlığı açısından çok önemli. Bu projede iki türlü hizmet söz konusudur. Hem insanlarımızı bilinçlendirerek sağlık açısından öncü olmak, hem de katı atık yağların lavabo giderlerine dökülmek yerine toplanarak, geri dönüşümde tekrar faydalanmak. Bu proje ile doğayı, tabiatı ve içinde yaşadığımız yerküreyi de korumuş oluyoruz. Bu proje kapsamında mahalle muhtarlarımıza teslim edilecek olan atık yağ bidonlarında toplanan yağlar, zabıta müdürlüğümüz tarafından da ölçüme tabi tutulacak. Burada asıl önemli olan bir farkındalık oluşturarak toplumunda bilinçlenmesini sağlamak. Atık yağların, hem sağlığına hem de tabiatımıza nasıl zararlar verdiğinin bir ön çalışması olacak bu proje. Projede emeği geçen arkadaşlarımıza ve DEHA Biodizel Danışmanı Sayın Zekiye Hanıma da teşekkür ediyorum. İlçemiz için hayırlısı olsun”
BİZE ULAŞIN