Uygur Türkleri’ne Yapılan Baskı Ve Şiddet BM İnsan Hakları Konseyi’ne Taşınıyor

Uygur Türkleri’ne Yapılan Baskı Ve Şiddet BM İnsan Hakları Konseyi’ne Taşınıyor
Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur Türkleri’ne yönelik uyguladığı sistematik baskı ve şiddetin tespiti ve dünya kamuoyuna yansıtılması amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’ne yazılı başvuruda bulunacaklarını söyledi.
Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, düzenlediği basın toplantısında Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Doğu Türkistan bölgesinden uzun yıllardan beri asimilasyona tabi tutulan Uygur Türkleri’ne yönelik sistematik baskı ve şiddetin artarak devam ettiğini belirtti.
Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşananlar ile ilgili baro olarak bir çalışma yaptıklarını ifade eden Ali Arslan, “Uygur Türkleri’ne yapılan sistematik baskı ve şiddetin tespiti ve dile getirilmesi ile dünya kamuoyuna yansıtılması amacıyla Manisa Barosu olarak ve Türkiye’de diğer illerdeki barolar olarak Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne yapacağımız müracaat ile ilgili bir dilekçe hazırladık. Bu dilekçemizi Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne göndereceğiz. Konseyden burada yapılan şiddetin ve uygulanan sistematik baskının tespitini talep ediyoruz. Bu dilekçemiz İngilizce olarak çevrilecek. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin Amerika’da bulunan adresine baromuz tarafından gönderilecek. Daha sonrada bu işin takipçisi olacağız. Dilekçemizde yaşananları tespitini ve dünya kamuoyuna yansıtılmasını istiyoruz. Çin hükümetinin söylediğinin aksine burada hak ihlallerinin olduğu, insanların temel hak ve özgürlüklerinden mahrum kaldığına dair Birleşmiş Milletler tarafından tespit yapılmasını ve bu tespit yapıldıktan değişik yaptırımlar uygulanması söz konusu olacak” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN