Mukabele Programlarına Vatandaşlardan Yoğun İlgi

Mukabele Programlarına Vatandaşlardan Yoğun İlgi
Ramazan ayı münasebeti ile camilerde düzenlenen ve İslam dünyasında 14 asırdır süren Mukabele programlarına Mardin halkı yoğun ilgi gösteriyor.
Ramazan ayının geleneklerinden biri olan Mukabele okumaları camilerde, mescitlerde ve evlerde başladı. Hz. Muhammed’in (sav) Cebrail (as) ile Ramazan ayında karşılıklı Kur’an-ı Kerim okuması olarak bilinen Mukabele, Doğu ve Güneydoğu’daki bütün camilerde yapılarak bu gelenek sürdürülmeye çalışıyor. İslam dünyasında 14 asırdır süren mukabele geleneğine Mardin halkı da yoğun ilgi gösteriyor.
Ramazan ayı boyunca sesli olarak bir hafızın veya cami görevlilerinin okuduğu Kur’an-ı Kerim sureleri o mekanda bulunanlar tarafından dinlenerek veya yüzünden takip ediliyor. Mukabelenin Kur’an sevgisi aşılamasının yanı sıra öğrenme imkânı da sağlıyor. Mardin’deki tüm camileri dolduran Müslümanlar, Ramazan ayı boyunca her gün bir cüz okuyarak bayrama kadar bütün Kur’an-ı baştan sona okuyarak hatim edeceklerini söyledi.
Mukabele geleneğinin sürdürüldüğü camilerde, öğle namazından sonra başlayan ve ikindi namazından sonra da devam eden mukabeleye vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.
BİZE ULAŞIN