Mardin Kalesi İçin İmza Kampanyası

Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, ’Mardin Kalesi Mardin halkının’ sloganı ile başlatılan imza kampanyası için basın açıklaması yaptı.
Mardin Büyükşehir Belediyesi meclis toplantı salonunda gerçekleşen basın açıklamasına Artuklu Belediye Eşbaşkanı Sevinç Bozan, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Kent Konseyi Başkanı Aydın Saraçoğlu ve birçok STK temsilcisi katıldı.
Burada bir konuşma yapan Türk, kalenin Mardin’in simgesi haline geldiğini, verimliliğini kaybetmiş bir tesis için kalenin halka açılmamasının kabul edilir yanı olmadığını söyledi. Mardin Kalesi’nin halka açılmasının turizm hareketlerini birkaç katına çıkaracağını ifade eden Türk, "Mardin simgesi haline gelen kale, bugün Mardin halkına ve Mardin’i ziyaret etmek isteyen herkese kapatılmıştır. Mardin kalesinin askerler tarafından işgal edilmesi ve halka kapatılması gerçekten dünyada örneği olmayan bir davranıştır. Yılda 1 milyon turistin ziyaret ettiği Mardin’de kalenin halka, turistlere açılması konusunda STK’lar olarak, Kent Konseyi, Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak bir duyarlılık çağrısı yapıyoruz. Mardin Kalesi’nin halklara açılmasını istiyoruz. Dünyada insanların, halkların tarihi kültürel mirasa sahip çıkıldığı bir dönemde yaşıyoruz. Ancak kültürel mirası halkımızdan insanlarımızdan saklanması bile bir suçtur. Bu nedenle bugün radar olarak kullanılan, bir üs olarak kullanılan bir yerin Mardin gibi önemli bir turizm kentinde kapalı olması doğrusu isterseniz Mardin halkı olarak bu durumu kabullenemeyiz. Orada bir MİT binası ve gerçekten artık verimliğini tamamlamış bir üs olarak bulunması kabul edilecek bir durum değildir. Bugün Fransa, Beyaz Sarayı dinliyor. Beyaz Saray, Fransa’yı dinliyor. Ama çağ dışı kalmış bir sistemi burada tutmak aslında bu halka saygısızlıktır. Bugün 70’in üzerinde STK halkımızın da bize destek verdiğinden dolayı imza kampanyası başlatacağız. Bunun mücadelesini sonuna kadar vereceğiz" dedi.
Mardin’in tarihi ve kültürel değerlerinin dünyada eşi ve benzeri olmayan bir zenginliğe sahip olduğunu ifade eden Türk, "Dünyada örneği olmayan tarihi kentimiz var. UNESCO kültürel mirasa sahip olan şehirde kalenin işgal edilmesi ve halka kapatılması dünyada örneği olmayan bir yoldur. Tarihten, sanattan ve kültürden söz edenler bunu artık görmeli ve bunun bir utanç olduğunu görmeleri gerekir. Halkın sesi olarak, STK’lar olarak bunu bir kez daha gündeme getiriyoruz. İkinci imza kampanyası ise Mardin Havaalanı’nı uluslararası havaalanı konumuna çevrilmesini ve uluslara arası uçuşlara açılmasını istiyoruz. Bu yapıldığı takdirde hem sanayi de hem de turizm de önemli gelişmeler yaşanacaktır. İmza kampanyası ile son bulacak değil. Bundan sonra merkezi hükümet ile bu konuda gerekli girişimlerimiz olacaktır. Hükümet burayı bir askeri alan olarak görmek istiyor. Oysaki burası dünyanın hiçbir yerinde tarihi bir kentte bir kalede askeri üssün kurulmuş olduğu yere kimse giremez. Burası halkın yeridir. Halkın kullanıma açılması gerekir. Eğer burayı açarsak yılda bir milyon değil 3 milyon turist gelir" diye konuştu.
Mardin turizminin geliştirilmesi, kalenin halka açılması, işlevini ve verimliliğini kaybetmiş bir tesisin NATO’ya aittir denilerek halka kapatılmasının kabul edilebilir bir mazeret olmadığını kaydeden Türk, "Sanata değer verirseniz, kültüre değer verirseniz bu kalenin boşaltılması başka yere taşınması için gereken çalışmayı yaparsınız. Ama halka, sanata, kültüre insanlığa değer vermediğiniz zaman ya Nato’nun malı ya da askeriyenin malı olarak kalır" şeklinde konuştu.
Açıklamadan sonra Ahmet Türk ve açıklamaya katılan STK temsilcileri kampanyaya, imzalayarak destek oldu.
BİZE ULAŞIN