Mardin Valiliği’nden 5 Yaşındaki Kayıp Çocukla İlgili Açıklama

Mardin Valiliği, 17 gün önce kaybolan ve bulunamayan 5 yaşındaki Ecrin Tunç’u arama ve kurtarma çalışmalarına yönelik yazılı açıklama yaptı.
Mardin Valiliği’nden yapılan açıklamada, olayın haber alınması üzerine Şenköy Jandarma Komutanlığı tarafından müdahale edildiği, Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’na bilgi verilerek geniş çaplı arama faaliyetine başlandığı belirtildi. Açıklamada, "Mahalle içerisinde ilk etapta yapılan arama faaliyetinde herhangi bir iz ve emareye rastlanılmamıştır. Olay günü saat 19.00 sıralarında İI AFAD ekipleri ve Mardin Büyükşehir Belediyesi’nden arama kurtarma ekipleri Harmanlı Mahallesi’nde arama faaliyetine başlamıştır. Aynı gün saat 22.00 sıralarında İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ve çevre mahallelerden görevlendirilen geçici köy korucuları ile arama/tarama faaliyetlerine devam edilmiştir. Mahalle içinde ve çevresinde bulunan su kuyuları, harabe ve metruk evler ile müştemilatları kontrol edilmiş, içi su dolu olan su kuyuları AFAD ekipleri tarafından su altı görüntü cihazları ile kontrol edilmiştir. Arama faaliyetine katılan ekipler Harmanlı Mahallesi’nin çevresinde bulunan istikametleri, tüm yol güzergahları arazinin kritik kesimleri sabah saatlerine kadar aranmasına rağmen Ecrin Tunç ile ilgili herhangi bir iz ve emareye rastlanmamıştır" denildi.
Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğine vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"15 Haziran 2015 günü saat 05.00 sıralarında arama faaliyetlerine devam edilmekle birlikte Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’ndan talep edilen 1 Skorsky helikopter havadan arama/tarama faaliyetinde bulunmuş, ayrıca yine helikopterle gelen iz takip köpek timine ait köpekte aynı tepkiyi vermesi neticesinde bir sonuç elde edilememiştir. Ecrin Tunç’un kaybolduğu günden bu yana günlük olarak arama faaliyetlerine devam edilmiş, istihbarat gayretlerine ağırlık verilmiştir. Kayıp çocuk Ecrin Tunç’un fotoğrafı temin edilerek iletişim bilgilerini de içeren kayıp ilanı bastırılmış ve Midyat ilçesinde herkesin görebileceği yerlere asılmıştır. Ayrıca internet üzerinden kayıp ilanı sosyal paylaşım ağları vasıtasıyla paylaşılmıştır. Kayıp çocuk Ecrin Tunç’un en son köy halkından Nazliye Acar tarafından Harmanlı köyü içi Çamyurt yol ayrımı mevkiinde görüldüğü, ayrıca köylülerden biri tarafından çocuğun kayıp olduğu dakikalarda Çamyurt istikametinden gelip Ziyaret istikametine devam eden gri veya sarı renklerde bir otomobilin görüldüğü tespit edilmiştir. Çocuğun araçla kaçırılma ihtimaline karşı aracın tespiti için MOBESE/güvenlik/PTS kamera kayıtları Cumhuriyet Savcılığı’nın yazılı talimatıyla temin edilerek incelenmeye alınmıştır."
Açıklamada, Ecrin Tunç’un hala bulunamadığı, Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli olarak arama ve olayı aydınlatma çalışmalarına devam edildiği ifade edildi.
BİZE ULAŞIN