Dağ bölgelerini süt kalkındıracak

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Keles ilçesinde yapımı süren süt ve süt ürünleri işleme tesisi, dağ bölgelerinin kalkınmasını sağlayacak. Tesisin istihdama da katkıda bulunması bekleniyor

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Dağ bölgelerini kalkındırmaya yönelik planlanan süt ve süt ürünleri işleme tesisi inşaatı tamamlanma aşamasına geldi, yeni alınan ekipmanların montajına da başlandı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş ile birlikte Keles ilçesi girişindeki süt ve süt ürünleri işleme tesisinde devam eden çalışmaları inceledi. Yaklaşık 3 bin metrekare kapalı alana sahip tesisteki çalışmaların artık tamamlanma aşamasına geldiğini, gerekli ekipmanların montajının tamamlanmasının ardından 1 ay içinde üretime başlanabileceğini söyledi. Süt ve süt ürünleri işleme tesisi olarak kullanılacak binanın Keles Belediyesi ile BESAŞ arasında yapılan bir protokolle Büyükşehir Belediyesi'ne devredildiğini hatırlatan Başkan Altepe, "Daha önce TEKEL'e ait olan ve Keles Belediyesi'ne verilen bina, tesis kurulması ve bölgenin menfaatine çalışmalar yapılması için bize devredildi. Eksikliklerin tamamlanması, gerekli makine ekipmanının yerleştirilmesinin ardından üretime başlayacağız" dedi.

ADIM ADIM REFAHA

Başkan Altepe, yapılacak çalışmanın akabinde bölgenin alt yapısına uygun ekonomik kalkınma modellerinin birbiri ardına devreye alınmasıyla birlikte Keles, Harmancık, Orhaneli ve Büyükorhan'ın adım adım refaha ulaştırılacağını söyledi. Keles'te yapılan yatırımın başlangıç olduğunu kaydeden Başkan Altepe, "Bursa'mızın en çok göç veren, en sıkıntılı yeri dağ bölgesi. Dağ bölgesinin sıkıntılarına çare olmak için ne tür üretimler yaparız, bölgenin yer altı kaynaklarını, avantajları nasıl değerlendiririz hep bunu düşündük. Çok yönlü çalışmalarımızın sonucunda, ilk olarak süt ve süt ürünleri işleme tesisinin açılmasına karar verdik. Bölgede hayvancılığın geliştirilmesine yönelik olarak üreticilerimizden toplayacağımız, sütleri süt ve işlenmiş süt ürünü olarak değerlendireceğiz. BESAŞ şirketimiz tarafından bu ürünler pazarlanacak, sonuçta bölgede hem istihdam hem de üretime büyük katkı sağlanacak" diye konuştu.

HAYVANCILIK GELİŞECEK
Keles'te kurulan Süt ve süt ürünleri işleme tesisi faaliyeti geçtiğinde 4 dağ ilçesini kapsayan bölgede hayvancılık da gelişecek. 3 bin metrekare kapalı alana sahip olan tesiste, bölgeden toplanan ham sütler işlenerek süt ürünlerine dönüştürülüp, pazara sürülecek. Günlük 10 bin ton süt işleme kapasitesine sahip olacak tesiste ayrıca 100'ün üzerinde personel de istihdam edilecek.