'Markalarınızı tescilleyin'

Türkiye'de halen pek tanınmayan marka ve patent tescili konusunda yoğun çalışmalar yapan bir firmanın sahibi olan Benan Güven, sektörün tanınması için yoğun çaba sarf ettiklerini söylüyor. Coğrafi işaretlerin tescilinin hâlâ dikkate alınmadığını belirten Güven, "Bursa'nın bıçağının tescilli olmaması beni çok üzüyor" diyor

Marka ve patent tescili konusunda Bursa'da varlık gösteren Tüfekçioğlu Danışmanlık firmasının sahibi, marka ve patent vekili Benan Güven, SABAH'a mesleğinin bilinmeyenlerini anlattı.
Türkiye'de halen pek tanınmayan bir iş yapıyorsunuz. İşinizin çerçevesini anlatabilir misiniz?
Yurt dışında geçmişi çok çok eskilere dayanan bir iş yapıyorum. Türkiye'deki geçmişi ancak 30-35 yıl geriye gidebilen tescil işi, bir firmanın üretmiş olduğu değeri Türk Patent Enstitüsü'nün nezdinde firmaların yapmak istedikleri marka, patent, faydalı model ve coğrafi işaret gibi unsurları gerçekleştirme işlemidir. Yeni olmasına rağmen zevkli bir konu. Firmaların da kendilerini geliştirmeleri için önem vermeleri gereken bir konu.
Marka nedir? Neyi marka olarak kabul etmeliyiz?
Marka bir firmanın üretmiş olduğu ismi, yapmış olduğu hizmeti tanıtmak adına yani üçüncü kişiler tarafından bilinir yapmak adına vermiş olduğu isim, şekil, logo, hatta ses bile bir markadır. Dolayısıyla marka firmalar için pazarda kendilerini göstermeleri ve ayrılmalarını sağlamaları için çok önemli bir olgudur. Biz işin marka tescili konusunda marka patent enstitüsü nezdinde bu işi yapmaya yetkili kurumlarız. Biz bu işlemleri bu kurumda yapıyoruz ve sürecin takibini gerçekleştiriyoruz. Firma bir marka yarattığı zaman bize geliyor ve tescille ilgili her türlü işlemi biz yürütüyoruz.
Birbirinin kopyası markalar olabilir mi?
Birbirine benzeyen markaların tescil edilmesi mümkün olmuyor elbette. Bu özel haklara da saygısızlıktır. Marka yapılmadan önce özel bir araştırma yapılıp ona göre tescili yapılmalı. Riskli durumlar marka sahiplerine bildiriliyor ve o noktalar giderilip ona göre girişimlerde bulunuyoruz.

Henüz YAYGIN DEĞİL

Hukuk ne zaman gerekiyor bir marka için?
Tescilli markanızın taklidi söz konusu olduğunda markanızın hakkını aramak hukuka düşüyor. Bu noktada mahkemeye başvuruda bulunup marka ibrazınızı yaptıktan sonra diğer markanın iptalini ya da değiştirilmesini talep ediyoruz.
Marka tesciline talep nasıl? Marka konusunda bilinçlenme arttı. Artık boyutu ne olursa olsun firmalar markalarını tescil ettirmek istiyorlar, bu konuyu araştırıyorlar, bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar ancak halen "Ne gerek var?" diyen firmalar var. Küçük ölçekli firmalarda hâlâ "Bir zorunluluk olursa ben bunu alırım" düşüncesi yaygın. Bu aşmaya çalıştığımız önemli konulardan biri. Bazen de başlarına kötü bir olay geldiğinde bizi arıyorlar ne yazık geç kalınmış durumlar da ortaya çıkabiliyor.
Sizden farklı tescil talepleri oluyor mu? Bazen firmalar bir başkasının tescilli markasına çok benzediği halde ısrar ediyor. Aslında bizim bir veri tabanımız var ve marka müsait değil ancak müşteri ısrarla o markayı istiyor. Hatta ya da arkasına küçük eklerle markayı almaya çalışıyorlar. Marka oluştuktan sonra da oluşmadan önce mi size danışmak lazım? Marka oluşmadan önce bizimle bağlantıda olurlarsa çok daha başarılı sonuçlar ortaya çıkıyor. Önceden belli bir marka yaratayım, bir logo yaratayım, çalışmalarımı yapayım sonra bu markayı tescillettiririm diye düşünülüyordu. Ancak bu doğru bir düşünce değil. tamamen iyi bir niyetle de başka markalara benzeşmiş olabilirsiniz bu nedenle marka yaratmadan önce bir tescil firmasından danışmanlık hizmeti almak en doğrusu olacaktır.

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Sektörünüzün en yeni boyutu nedir?
Coğrafi işaret çok yeni bir konu bizim sektörümüz için. Türkiye'nin yörelerinin kendine has özelliklerinin tescillenmesi de mümkün. Örneğin Bursa'nın bıçağı. Bursa bıçağı tescilli değil. Aslında tescilli olması lazım. Biz bu değerlerimizi öncesinde tescillemezsek sonrasında Yunanistan bizim baklavamıza göz dikti, Karagöz Hacivat'ı sahiplendi gibi serzenişlerde bulunuyoruz. Bursa bu konuda maalesef biraz geri kalmış bir şehir. Bu konuda daha dikkatli olmak gelecek açısından ve yurt dışındaki tanınırlık açısından son derece önemli.

BİZE ULAŞIN