Oyuncak kütüphanesi geliyor...

Bursa'da Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi ortaklığıyla 'Oyuncak Kütüphanesi' oluşturulacak. Merkezi ve gezici olarak tasarlanan kütüphane, dezavantajlı çocukların yaşamına renk katacak

Cuma 24.05.2013
Son Güncelleme: Perşembe 23.05.2013
ABONE OL
Bursa'ya gezici ve eğitici bir oyuncak kütüphanesi kazandıracak olan protokol, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek tarafından imzalandı. Büyükşehir Belediyesi olarak Uludağ Üniversitesi ile birlikte örnek çalışmalara imza attıklarını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Kütüphane oluşturmak için yaklaşık 500 yıllık bir eser olan Ali Paşa Mahallesi'ndeki 'Hamam Tekke'nin tahsisini Vakıflar'dan aldık, projeler yapıldı. Kültür Varlıkları Kurulu'ndan onay alındı. Restorasyonu tamamlandıktan sonra Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi ortaklığında Bursa'ya çocuklar için bir oyuncak kütüphanesi ve bünyesinde oyuncak yapım atölyesi kazandırmış olacağız" dedi. Hamam Tekke Konağı'nın ilk iki katını oyuncak kütüphanesi, bir katını da çocuk kitaplarının bulunduğu bir kütüphane olarak tasarladıklarını belirten Başkan Altepe, proje hayata geçirilince özellikle dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukların zihin gelişimlerine katkı sağlayacağını ifade etti. Altepe, binanın yanı sıra 2 aracın da gezici oyuncak kütüphanesi olarak merkeze uzak noktalara hizmet vereceğini kaydetti.

EVLERE OYUNCAK SERVİSİ

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek de üniversite ve Büyükşehir Belediyesi'nin, kendi kaynaklarından fon sağlayarak özgün bir projeye imza attığını belirtti. Proje Koordinatörü Prof. Dr. Handan Asude Başal ise 3 yıldır düşündüğü projeyi ancak bu yıl işlevsel olarak uygulama fırsatı bulduklarını dile getirdi. Prof. Dr. Başal, "Dünyada 5 bin 500'den fazla noktada, Türkiye'de ise 5-6 kentte oyuncak kütüphaneleri var. Bursa da yoğun göç alan bir kent olduğundan, özellikle şartları elverişsiz çevrelerde yaşayan, ailelerinin sosyo ekonomik yetersizlikleri nedeniyle oyuncak sahibi olamayan ve yeterince oyuncakla tanışma fırsatı bulamamış çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz. Gezici araçlarla oyuncakları çocukların ayağına kadar götürüp, hem araçta oynama hem de ödünç vererek belirli sürelerde evlerinde oyuncakları oynayıp sonra iade etme yöntemiyle projeyi hayata geçireceğiz. Ayrıca merkezde okul öncesi ana bilim dalından eğitmenlerimizle, geleneksel oyuncakların yaşatılacağı oyuncak yapımı uygulamalarımız da olacak" diye konuştu.