Aileye tazminat şoku

Apandisit ameliyatı sonrası ölen Sevecen'in ailesi icra şoku yaşadı. Ameliyatı yapan doktor kusursuz bulunurken, aileye 6 bin 350 TL'lik 'dava açtın' cezası verildi

Bursa'da 4 yıl önce geçirdiği apandisit ameliyatı sonrası hayatını kaybeden 13 yaşındaki Sevecen Ercan'ın annesi tarafından açılan dava sonuçlandı. Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporda Sevecen'in ameliyatında apandisit güdüğüne atılan düğümün açılmasından kaynaklanan ölümünün tıp dilinde "kabul edilebilir hata" olan komplikasyondan meydana geldiği kanısına varıldı. Bunun üzerine Sevecen'in annesi Sibel Polat'ın açtığı tazminat davasının reddine karar verildi. Bunun üzerine Bursa 3'üncü İdare Mahkemesi davacı ailenin Sağlık Bakanlığı'na 6 bin 350 TL'lik avukatlık ücreti ödemesine hükmetti. Şok olan anne Sibel Polat, kızının ölümünün 4'üncü yılında bu avukatlık ücretini ödeyemediği için icra takibine düştü. Orhangazi ilçesinde yaşayan ilköğretim okulu 8. sınıf öğrencisi Sevecen 4 yıl önce karın ağrısı şikayetiyle Orhangazi Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Apandisitinin patladığı belirlenen Sevecen, hemen ameliyata alındı. 4 gün sonra da taburcu edildi. Ama eve gönderildikten 2 gün sonra fenalaştı. Annesi tarafından yeniden aynı hastaneye götürülen Sevecen, buradan önce Yalova'ya, ardından da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Apandisitine atılan düğüm çözüldüğü için vücuduna enfeksiyon yayıldığı belirlenen Sevecen, 20 gün sonra yaşamını yitirdi.

TAZMİNAT BEKLERKEN
Eşinden ayrı yaşayan anne Sibel Polat, kızının ölümü üzerine hukuk savaşı başlattı. Ameliyatı gerçekleştiren doktor hakkında suç duyurusunda bulundu. Sonra da Sağlık Bakanlığı hakkında, ikinci kez gittikleri hastanede nöbetçi doktora ulaşamadıkları ve ambulans tahsis edilmediği için tazminat davası açtı. Ölüme sebebiyet vermekten yargılanan doktor 3 kez çıktığı hakim karşısında Sevecen'in ölümünün komplikasyondan kaynaklandığını ileri sürerek kendisini savundu. Adli Tıp'dan gelen raporlarda bu yönde çıkınca doktor suçsuz bulunarak dava düştü. Görülmeye devam eden tazminat davası ise geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Adli Tıp'tan gelen raporu dikkate alan Bursa 3. İdare Mahkemesi, "Ameliyat sonrası takip ve tedavilerin tıp kurallarına uygun olduğu hekimlere atfı kabil kusur bulunmadığının tespit edildiği" kanısına vardığını açıkladı. Mahkeme 350 bin TL'lik tazminat davası açan Polat'ın yargılama giderleri dahil olmak üzere 6 bin 350 TL'yi Sağlık Bakanlığı'na ödemesini karara bağladı.

KIZININ ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE İCRA HABERİYLE YIKILDI
Haklarında icra takibi başlatılan acılı anne Sibel Polat "Avukatımız kararı bize gönderince şok oldum. Hem kızımı kaybettim hem de icralık oldum. Bu ay kızımın ölümünün 4'üncü yılı. Ben kızımın yasını mı tutayım. Para bulmak için kapı kapı dolaşayım mı şaşırdım" dedi. Ailenin avukatı Adem Şahinci ise, bakanlığın avukatlarının davaya müdahil olmadığını, buna rağmen bu ücreti talep etmesinin anlamsız olduğunu söyledi. Şahinci, Bakanlığın doktor hatası sonucu ailelerin açtığı davaları engellemek için bu tutumu sergilediğini ileri sürdü.

BİZE ULAŞIN