Tarıma Bursa damgası

Bursa'da tarımsal alanda yürütülen faaliyetlerin rakamsal verileri, kentin ülke ekonomisine yaptığı 4 milyar TL'lik katkıyı ortaya koyuyor

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Sanayi kenti Bursa tarımsal alandaki üretimiyle Türkiye ekonomisine büyük bir değer katıyor. 365 bin hektarlık tarım arazisi, 40 bin kayıtlı çiftçisi, 360 tarımsal kooperatifiyle Bursa, tarımsal verimliliği ile her yıl ülke ekonomisine 3 ila 4 milyar TL arasında katkı sağlıyor. Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik ülkedeki tarımsal üretiminin yüzde 4'ünün Bursa'da üretildiğini söyledi. En kaliteli sebzenin Bursa'da üretildiğini belirten Çelik, "Kiraz, ahududu, çilek, deveci armudu ve siyah incir kentin önemli ürünleri konumunda. İlimiz sadece siyah incirin ihracatından milyonlarca dolarlık gelir sağlıyor. Ülkemiz sofralık zeytin üretiminin yüzde 25'i ilimizden karşılanıyor. İlimiz meyvecilikte de ülke üretiminde ön sıralarda yer almaktadır. Türkiye'de çileğin yüzde 10'u, şeftalinin yüzde 20'si Bursa'da yetişmektedir" diye konuştu.

'EKONOMİYE KATKIMIZ BÜYÜK'
Bursa'nın tarımsal ihracatıyla ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını belirten Ömer Çelik şöyle devam etti: "2012'de Türkiye 137 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakama 20 milyar dolarlık katkı sağlayan Bursa ise Türkiye'de 3'üncü sırada yer alıyor. Bursa'da yaş meyve-sebze ihracatı 283 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun toplam ihracattaki payı yüzde 3. 2012'de yapılan ihracat rakamları incelendiğinde siyah zeytin ihracatı 24 milyon dolar ile birinci, kiraz ve vişne ürünleri 22 milyon dolar ile ikinci, siyah incir 13 milyon dolar ile üçüncü, biber ise 6 milyon dolar ile 4'üncü sırada yer alıyor."