Kadnlarn yeni kâbusu rahim kanseri

Dünya son günlerde ünlü sinema yıldızı Angelina Jolie'nin meme kanserine yakalanmamak için göğüslerini aldırmasını konuşurken, uzmanlar rahim ağzı kanseri konusuna dikkat çekilmesi gerektiğini söylüyor

Cuma 31.05.2013
ABONE OL
Kanser kökenli kadın ölümlerinin büyük bölümünün nedeni olan rahim agzı kanseri meme kanserinin önüne geçti. Rahim agzı kanseri konusunda erken teshisin önemine deginen Kadın Hastalıkları ve Dogum Uzmanı Doç. Dr. Erdogan Aslan, "Meme kanseri konusunda çok güzel kampanyalar yürütülen ülkemizde artık rahim agzı kanseri ile ilgili de özel çalısmaların yapılması gerekiyor. Rahim kanserinin önüne geçebilmek için pek çok öncü tedbir bulunurken hatta rahim agzı kanserine yönelik asılanma bile söz konusu olurken maalesef kadın ölümlerinin büyük bölümü rahim agzı kanserinden kaynaklanıyor" dedi. Aslan, "Rahim agzı kanserlerinin büyük bölümü bir virüs tarafından olusturuluyor ve bu virüsü ortadan kaldırmak da basit bir asılanma yöntemiyle mümkün. Aynı zamanda virüsün bulasmaması için bariyer yöntemiyle korunma, hijyen kosullarına dikkat etme gibi yöntemler de son derece basarılı sonuçlar veriyor" diye konustu.

"ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ"

Ortaya çıkan kanser vakaları için gelisim döneminin 10 ila 15 yıl aralıgında olustugunu ve bu dönemlerde yakalanan vakaların da hayati bir tehlike atlatmadan tedavi olabildiklerini vurgulayan Aslan, "Kadınların her yıl ya da en azından bes yılda bir rahim agzından alınan bir örnekle Smear testi yaptırmaları son derece önemli. Biz bu test sonuçları sayesinde rahim agzında bozulan hücre yapısı olup olmadıgını degerlendirebiliyor ve hastaya gerekli tedaviyi uygulayabiliyoruz" dedi. Ülkemizde gögüs kanseri ile ilgili yürütülen kampanyalar ile kadınların bu konuda çok yüksek bir bilince ulastıgını ancak rahim agzı kanserini henüz bu noktada bir tanınırlık elde edemedigini vurgulayan Aslan, bundan sonra üzerinde durulması gereken konulardan birini de rahim agzı kanseri, korunma yolları ve erken teshis yöntemleri oldugunun altını çiziyor.