Dilencilerin yeni piyasası İnegöl

İnegöl'de Suriyeli olduklarını iddia ederek dilenen çocukların foyası ortaya çıktı. Polisin 1 saat kovalamasına rağmen çocuklar izini kaybettirdi

Bursa'da Suriyeli göçmenlerin en yoğun yaşadığı ilçe olan İnegöl, çocuklarını dilendiren aileler için yeni pazar oldu. Ellerinde "Suriyeliyim Türkçe bilmiyorum" yazan dövizlerle trafik lambalarında ve cadde üzerlerinde dilenen çocukların foyasını bir sürücü ortaya çıkarttı. Suriyeli olduklarını düşünüp çocuğa para veren sürücü Türkçe teşekkür alınca, hemen zabıtayı aradı. Zabıta ile Suriyeli olduğunu ileri süren çocuklar arasında uzun süre kovalamaca yaşandı. İnegöl'de ellerinde "Suriyeliyim Allah rızası için yardımcı olur musunuz? Türkçe bilmiyorum" yazılı kâğıt taşıyan 2 küçük yaşta çocuk, ilçenin işlek caddelerinde dilenmeye başladı. Bilgisayarda yazıldığı anlaşılan yazıyı yoldan geçen insanlara uzatan küçük yaştaki 2 çocuk, bu yolla vatandaştan yardım topladı. Suriyeli olduklarını belirten çocuklara vatandaşlar yardım ederken, bir sürücü verdiği para karşılığında çocuğun düzgün bir Türkçe ile teşekkür etmesi üzerine zabıtayı aradı. Zabıta ekiplerini gören çocuklar ara sokaklara kaçarken ekipler, Türkçe bilmediklerini iddia ederek para dilenen çocukları yakalamak için yoğun çaba harcadı. Gözden kaybolan çocuklar, daha sonra Mahmut Esatbey Caddesi üzerinde yeniden görüldü. Cadde üzerinde bulunan dükkânlara sırayla girerek, ellerinde taşıdıkları yazıyı gösteren çocuklar dilenmeyi burada sürdürdü. Zabıta ekiplerini fark eden çocuklar yine kaçmaya başladı.

'ABİ BENİ BIRAK' DİYE BAĞIRDI
Bu sırada vatandaşta çocukları yakalamaya çalışırken, 'Suriyeliyim Allah rızası için yardımcı olur musunuz? Türkçe bilmiyorum' yazılı kâğıt taşıyan çocuklardan birisinin 'Abi beni bırak' demesi dikkatlerden kaçmadı. 1 saatlik kovalamacanın ardından çocuklar kaçarak izlerini kaybettirdi. Zabıta ekiplerinden alınan bilgilere göre duygu sömürüsü yaparak, ilçe halkından para dilenen çocukların Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinden geldiği ve bu yolla devamlı olarak İnegöl'de para topladıkları bildirildi.
BİZE ULAŞIN