Kent Meydanı Avrupalı olacak

Mevcut kent meydanının çevresindeki eski yapıları kamulaştıracak olan Osmangazi Belediye Başkanı Dündar, benzeri Avrupa ülkelerinde olan meydanı Bursa halkının hizmetine sunacak

Osmangazi Belediyesi, başta siyasi parti mitingleri ve açık hava etkinliklerini yapılması için inşa edilen ancak fiziki yapısı bu tür etkinlikler için uygun olmayan kent meydanını yeni bir görünüme kavuşturacak. Uzun yıllar şehirler arası yolcu taşıyan otobüslere ev sahipliği yapan terminalin yerine yapılan Kent Meydanı, Osmangazi'nin hazırladığı proje sayesinde tam anlamıyla meydan olacak. Çevresindeki eski yapıları kamulaştırmaya başlayan Osmangazi Belediyesi'nin hazırladığı projenin görselleri dahi Bursalıları heyecanlandırmaya yetti. Otoparkından kafeteryasına kadar bir çok ayrıntının yer aldığı proje sayesinde 24 saat yaşam sürülen bir kent meydanı planlanıyor.Her projenin birbirinden değerli olduğunu açıklayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Kent Meydanı Kentsel Dönüşüm Projesi, Osmangazi'de başlattığımız kentsel dönüşüm planını başlangıcıdır. Bursa, bu projesi ile gerçek kent meydanına kavuşmuş olacak. Mimarisi ile modern bir cami kent meydanında yükselecek. Ankara yolunun bölmüş olduğu bir Santral Garajı var. Bu meydan mahalle ile birleşmiş olacak. Otoparkıyla, kafeteryalarıyla gece-gündüz yaşayan bir meydanımız olacak. Bursa'nın merkez ilçesinde gerçek meydanı inşa etmiş olacağız. İnsanı ile yaşayan ve nefes aldıran kent meydanını müjdeliyoruz" dedi. Dündar şöyle konuştu: "Bursa'da ihtiyacı duyulan kent meydanı yıllar önce inşa edilmiş ancak yapı yoğunluğu nedeniyle meydandan çok alışveriş merkezini andırmıştı. Uzun yıllardır eleştirilen bu meydana el atıyoruz. Hazırladığımız projeyle kente yakışan bir meydan kazandıracağız. Mevcut kent meydanın çevresindeki eski yapıları kamulaştırarak kentsel dönüşüm planını uygulayacağız. Benzeri Avrupa ülkelerinde olan meydanı Bursa halkının hizmetine sunacağız."

'ÇEHREMİZ DEĞİŞECEK'
Kentsel Dönüşüm ile Osmangazi'nin çehresini değiştirmeyi amaçladıklarının altını çizen Dündar, hazırladıkları teknik altyapı hakkında bilgi verdi. Kentsel dönüşüm ve şehir estetiği çalışmalarını ülke gündemine gelmeden önce başlattıklarının altını çizen Başkan Dündar, göreve geldikleri günden itibaren hayata geçirdikleri her projenin; işlevsel, sosyal hayatı kolaylaştıracak, yeni bir mimari anlayış getirecek, planlı şehirleşmenin yolunu açacak, Osmangazi'ye nefes aldıracak nitelikte olmasına özen gösterdiklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN