Kadın semazenler 'Kutlu Doğum'u andı

Bursa'da düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde 70 kadın semazen, 78 kadın mutriban eşliğinde sema ayini düzenledi. Ayin görsel şölene döndü

Bursa'da kadın semazenlerin sema gösterisi yaptığı "Kutlu Doğum Sema Töreni" düzenlendi. Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Bursa Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği ile Osmangazi Belediyesi'nin, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlediği program, ney dinletisiyle başladı. Organizasyonun sorumlusu Gülay Işık, yaptığı konuşmada, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle kardeşleriyle bir araya geldiklerini belirterek, "Sizden sonra yeryüzünde kızıl nehirler aktı ya Resulallah, sizden sonra kardeşlerimiz dünyanın çeşitli yerlerinde zulmün bin bir türlüsüne maruz kaldılar. Bizler ne yaptık? Şu anda zulüm görenler için ne yapıyoruz? Hiç. O zulümler karşısında ikiye böldüğünüz ay utandı. Biz ise sadece seyrediyoruz. Bugün Gazze'de 2'si çocuk 8 kişi öldü. Bugün Suriye'de 2'si çocuk 9 kişi öldü" diye konuştu.

ÇOCUK SEMAZENLER
Daha sonra 70 kadın semazenin, 78 kadın mutriban (musiki heyeti) eşliğinde yaptığı sema gösterisi, salonu dolduran ve sadece kadınlardan oluşan izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Özellikle küçük yaştaki "Nev-Niyaz" semazenler, renkli tennureleri ve huşu içindeki dönüşleriyle, izleyenlere huzur dolu saatler yaşattı.
BİZE ULAŞIN