Savaşın izlerini siliyorlar

Suriye'deki iç savaştan kaçarak, İnegöl'e gelen Suriyeli ailelerin çocukları, iç savaşın izlerini aldıkları eğitimle unutmaya çalışıyor

İnegöl genelinde 60'a yakın Suriyeli çocuğun okullarda eğitim aldığı öğrenilirken, öğrenci sayısının özellikle ikinci dönem arttığı bildirildi. Ülkelerindeki savaşın izlerini aldıkları eğitimle unutmaya çalışan Suriyeli öğrenciler, arkadaşlarıyla birlikte okul bahçesinde top oynuyor. Suriyeli çocukları bağrına basan Türk çocukları onlara her konuda destek oluyor. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk okullarda eğitim gören Suriyeli öğrenciler hakkında bilgiler verdi. Suriye'den kaçarak ilçelerine gelen öğrenci sayısının ikinci dönemde arttığını ifade eden Baştürk, bu sayının gelecek günlerde daha da artacağını aktardı. Baştürk ayrıca Suriyeli ailelere de bir müjde verdi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, ilçemizde hayatlarını devam ettiren Suriyeli misafirler için Türkçe okuma ve yazma kursu açacaklarını duyurdu.

RESMİ KAYIT YAPILIYOR
İç savaştan kaçan Suriyeli sayısının her geçen gün arttığını ifade eden Milli Eğitim Müdürü Mehmet Baştürk "Biz öncelikle okul çağında olan öğrencileri, misafir öğrenci statüsünde okullarımıza kabul ediyoruz. Daha sonra Emniyet Müdürlüğü tarafından oturma izinleri yapıldıktan sonra da kayıtlarını resmileştiriyoruz. Ayrıca Suriyeli misafirlerimiz için Türkçe okuma-yazma kursu düzenleyeceğiz. Kursumuz, çocuklar için ayrı, yetişkinler için ayrı olacak. Kursla birlikte onlara güzel Türkçemizi okuma-yazma fırsatı vereceğiz" dedi.

TÜRKÇE KONUŞMAYA BAŞLADILAR

Okullarda eğitim gören Suriyeli öğrencilerin verilerini paylaşan Mehmet Baştürk "İkinci dönemden itibaren ilçemizdeki okullara 43 öğrenci, misafir öğrenci olarak alındı. 14 öğrencinin ise okullara kayıtları yapıldı. Önümüzdeki günlerde misafir öğrencilerin işlemlerini tamamladıktan sonra kesin kayıtları yapacağız. Bu sayı bunla sınırlı değil. Her gün okullarda kayıt oluyor. Bu nedenle öğrenci sayısı artacak. Okullarda eğitim alan öğrenciler yavaş yavaş Türkçe konuşmaya başladı. Okula giden öğrenciler arasında ilkokul öğrencisi fazla. Verdiğimiz eğitimle onlara psikolojik destek veriyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN