Türk kültürüne hayranlar

Bursa'da yaşayan yabancılar, Türk kültürünü yakından tanımak için hamam ve tekke gibi mekânları ziyaret ediyor. Gençler, İskender kebabının yapılışını mutfağında öğreniyor

Türk kültürüne hayranlar
Eğitim ve iş imkanları ile Türkiye'deki yaşam standartlarını beğendikleri için dünyanın dört bir yanından "Osmanlı payitahtı" Bursa'ya gelen yabancılar, hayran oldukları Türk kültürünü yakından tanımak için toplu etkinlikler düzenliyor. Özellikle bazı Asya, Afrika ve Avrupa ülkelerine mensup yabancılar, kentte hamam, Karagöz Evi ve dünyada yılın 365 gün sema yapılan tek merkezi olan Karabaş-i Veli Tekkesi'ne ilgi gösteriyor. Arnavut İlir Hamzaj (26), kendisi gibi yabancı uyruklu üniversite öğrencisi arkadaşlarıyla en çok gittikleri mekânın, 624 yıllık Demirtaşpaşa Hamamı olduğunu söyledi. Hamzaj, Avrupa'dakiler dahil birçok coğrafyayı gördüğünü ancak Türkiye'nin bir yabancı için en güvenilir ve özgür ülke olduğunu dile getirdi. Hamama ilk kez geldiğini anlatan Kongolu Mustafa Agigi (19) de Türkiye'de keşfedilmesi gereken pek çok güzellik bulunduğunu bildirdi. Bursa'da bir yıldır yüksek lisans öğrenimini sürdüren Afrika'nın Umurindi bölgesinden Vital Kwizara (29), Türk kültürünü yakından tanımasına yardımcı olan en güzel mekanın, dünyada 365 gün sema yapılan tek merkez olarak bilinen Karabaş-i Veli Tekkesi olduğunu anlattı. Kwizara, Türklerin çok yardımsever olduğunu ve kendisine her zaman sıcak davranıldığını ifade etti.

KARAGÖZ'Ü ÇOK SEVDİLER
Güney Kore'nin başkenti Seul'den yola çıkan Jong Kim (26) ve kız arkadaşı Sujin Lee (26), 12 ülkeyi gezdikten sonra beğendikleri Bursa'ya yerleşti. Karagöz Evi'ni gezen çift, Karagöz ile Hacivat'ın yaşam öyküsü ve bu gölge oyunu hakkında bilgi aldı. Kim ve Lee, Karagöz ile Hacivat tasvirlerinin yapımından oyun aşamasına kadar tek tek izledikten sonra "hayal perdesi"ne bir gölge de Güney Kore'den bıraktı.

BİZE ULAŞIN