Gemlik zeytinini kar vurdu

Yoğun kar etkisini kaybederken, tarımdaki hasar da gün yüzüne çıktı. Bursa'da kar sebebiyle zeytin ağaçlarının dalları kırılırken, ağaçlarda "göz yanığı" denilen hasarlar meydana geldi

Gemlik zeytinini kar vurdu
Yurdu haftalarca etkisi altına alan yogun kar en çok tarım alanlarına zarar verdi. Bursa'da kar nedeniyle zeytin agaçları büyük zarar gördü. Zararın belirlenmesi ve üreticilerin bilgilendirilmesi amacıyla Bursa Gemlik Muhtarlar Dernegi'nde bir toplantı yapıldı. Toplantıya Ziraat Odası Baskanı Ali Çelik ve AK Parti Ilçe Baskanı Zafer Isık ile çiftçiler katıldı. Ziraat Odası Baskanı Ali Çelik, "Muhtarlarımızın bir araya gelmelerini bu meseleye sahip çıkmalarını istiyoruz. Kopukluk Gemlik'e zarar verir. Kar yagısları ile beraber 8 köyde ciddi hasar oldu. Geçen sene zeytinci için kötü bir yıldı. Müstahsil borçlu. Zeytinden 2 yıl randıman almak imkansız. Geçen hafta itibariyle konunun pesinde düstük. Borçların 6-7 veya 10 yıla kadar yayılmasını ve kredi destegi saglanmasını isteyecegiz. Devlet bürokrasisi hep çekimser ve agır isliyor. Siyasi destege de ihtiyacımız var. Zarar konusunda sonradan sikayetçi olmak yerine isin basından tutmalıyız. Tüm muhtar arkadaslarımla, Tarım Müdürlügü'nün kapısını çalmak istiyorum. Baskı unsuru olmalıyız" dedi.

ZOR GÜNLER YAKINDA

AK Parti Ilçe Baskanı Zafer Isık ise "Ilçe Tarım Müdürlügü yüzde 35 zarar üzerinde duruyor. Rekolte, geçen seneyi asamayacak. Dalların toplanmamasını, hasar tespitinin dogru yapılması için istememize ragmen dallar toplanmıs. Zeytin üreticisi de bu konuda biraz hassas olmalı. Siyasi olarak degil, aynı zamanda zeytin üreticisi olarak buradayım. Her köyü ve bölgeyi aynı tutarak ortalama zarar açıklamak yanlıstır. Ilçe Tarım'dan raporu kapatmamalarını istedik. Bunun aynı zamanda Tarsim'in konusu olmadıgı söyleniyor. Zeytin üreticisini zor günler bekliyor. Gemlik Ilçe Tarım Müdürlügü'nde personel yanlıs seçilmis. Veteriner çok, bahçe ürünlerinden anlayan az. Tarım müdürü bile veteriner" diye konustu.
BİZE ULAŞIN