Marmarabirlik'te enerji üretimi başlıyor

Dünyada bir ilki gerçekleştiren Marmarabirlik'in yılda 2 milyon kilovat saat elektrik üreteceği "Zeytin Atıklarından Elektrik Enerjisi Üretme" Ar-Ge Projesi'nde geri sayım başladı

Marmarabirlik'te enerji üretimi başlıyor
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, yaklaşık 2 yıl önce Ar-Ge projesi olarak başlayan TÜBİTAK destekli "Zeytin Atıklarından Elektrik Enerjisi Üretme" Projesi'nde sona gelindiğini açıkladı. Asa, 3 milyon TL bütçeli arıtma ve enerji üretim tesisinin, Marmarabirlik Entegre Tesisleri'nde 2.5 dönüm alan üzerine kurulduğunu belirterek, "Geçtiğimiz günlerde güç sisteminin tamamı çalıştırılarak deneme testlerine başlandı" dedi. Başkan Asa, dünyanın her yerinde zeytin kara suyunu arıtmanın maliyetli ve zor bir iş olduğuna işaret ederek şöyle konuştu: "Marmarabirlik'te pirina (zeytin atıkları) ve kara suyun bertarafı için yılda 500 bin TL bedel ödenmekteydi. Mevcut durumda yıllık 1 milyon TL'ye ulaşan bir enerji tüketimi söz konusu. Proje kapsamında kurulan tesis, yılda 4 bin ton zeytin atığından 2 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretme kapasitesine sahip olacak. Tesis sağlayacağı kazanımlarla 3 yılda kendini amorti edecek."

DÜNYADA BİR İLK OLACAK

Asa "Geçtiğimiz günlerde güç sisteminin tamamı çalıştırılarak, deneme testlerine başlandı. Proje şu ana kadar hiçbir sıkıntı olmadan hayata geçirildi. Tesisimizin resmi açılışını ise Gümrük Bakanımız ve Çevre Bakanımızı da davet ederek eylül ayında gerçekleştirmeyi planlıyoruz." diye konuştu. Projenin birbirini besleyen bir yapılanmaya sahip olduğunu anlatan Asa "Tesiste ilk olarak zeytin salamura suyu, kara su ve işletme atık suları arıtılacak. Atık sulardan elde edilen katı atık, pirina (zeytin atıkları) ve diğer tüm organik atıklardan oluşan biyokütle, enerji sistemine verilecek. Atıkların gazlaştırılması sırasında açığa çıkan ısı da yine atık suların arıtılmasında kullanılacak. Proje yüzde 87 verimlilikle çalışacak şekilde ve sıfır atık prensibi düşünülerek planlandı. Dünyada bir ilk olacak proje için şimdiden uluslararası markaların temsilcileri tarafımıza inceleme talebinde bulunmaya başladılar" görüşünü dile getirdi.

300 BİN DOLARLIK GELİR

Asa, tesisten elde edilecek elektriğin satışı için UEDAŞ'a yapılan başvuruların kabul edildiğini de belirterek, Ankara TEDAŞ'ta konuyla ilgili izin sürecinin devam ettiğini bildirdi. Biyokütleden elde edilecek elektriğin yerli üretimle gerçekleştirilmesi nedeniyle ek teşvik de alınacağını ifade eden Asa, yıllık 2 milyon kilovat elektrik satışından sağlanacak gelirin 300 bin dolara tekabül edeceğini kaydetti.


BİZE ULAŞIN