'Sakarya bir markadır'

markadır' Vali Hüseyin Avni Coş, Sakarya'nın cazibe merkezi haline geldiğinin altını çizdi. Coş, 13 yılda 3 bin 49 projenin tamamlandığını belirterek "Tamamlanan projelerimiz için 14 milyar 233 milyon lira harcama yapıldı" dedi

'Sakarya bir markadır'
Vali Hüseyin Avni Coş, Sakarya'nın metropoller arasında marka kent olduğunu söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan araştırmada Sakarya'nın Türkiye ortalamasının üstünde mutlu bir il çıktığını anımsatan Vali Coş,"Yapılan araştırmada Sakarya'da yaşayanların mutlu olduğu belirlendi. Yine ilin genel kamu hizmetlerinden memnuniyet düzeyi tüm başlıklarda Türkiye ortalamasının üzerinde çıktı" dedi. Vali Coş, "Tamamlanan projelerimiz için 14 milyar 233 milyon lira harcama yapıldı. Sakarya'da özellikle geleceğimiz olan çocuklarımız için 4 bin 478 olan derslik sayımız, günümüzde 6 bin 732'e çıkartıldı. 13 yılda yarı, yarıya derslik sayısı arttı. Böylece sınıflarımızda eğitim gören çocuklarımızın sayısı en aza çekilmiş ve yine bu çocuklarımıza Fatih Projesi kapsamında 8 binden fazla öğrencimize tablet bilgisayar dağıltıldı. Bütün sınıflarımızı bilgisayar ağıyla donatıyoruz " dedi. Sakarya Üniversitesi'nin 80 bine varan öğrencisi, 2 bini aşkın akademisyeniyle Türkiye'de önemli ve etkin üniversiteler arasında yerini almıştır. Sakarya Üniversitesi 13 yıllık zaman dilimi içinde fakülte sayısı, yüksek okul sayısı artarken, fiziki alanı da büyümüştür. Üniversitemizde 56 ülkeden 3 bin öğrenci var" diye konuştu.

BİR SANAYİ BÖLGESİ DAHA

Sakarya'da bin 300 dolayında sanayi kuruluşunda 75 işçi çalıştığını vurgulayan Vali Coş, "Sakarya'da 7 OSB var. Bir sanayi bölgesi de kurulmak üzeredir. Artık Sakarya'daki OSB'lerde yatırım yapacak olan sanayi kuruluşlarına ne yapacaklarını, nasıl bir üretim yapacaklarını gözeterek tercih ediyoruz. Artık 'sanayici olsunda kim olursa olsun' noktasında değiliz. seçiciyiz. Bu şehre gelecek olan sanayi kuruluşlarının nasıl bir katma değer sağlayacağına dikkate alıyoruz" dedi. Karasu ve Sapanca İlçe Hastaneleri'nin hizmete girdiğini, Hendek İlçe Hastanesi'nin ise önümüzdeki günlerde hizmete gireceğini belirten Coş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatını verdiği bin yataklı hastane için çalışma yapıldığını söyledi. Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Kadın Doğum Hastanesi inşaatının başladığını da söyleyen Vali Coş, "300 yataklı hastane inşaatı başladı. Yoğun bakımlar başta olmak üzere sağlık konusunda Sakarya iyi bir noktaya geldi. Organ nakli için gerekli izinleri aldık. İstanbul ile Ankara arasında karaciğer nakli artık ilimizde yapılacak" diye konuştu. Vali Coş, ulaşım anlamında önemli adımlar atıldığını söyledi. Sakarya'nın Karadeniz'e açılan kapısı olan Karasu'da liman çalışmasının son aşamaya geldiğin belirten Coş, yine Adapazarı-Karasu arasındaki demiryolu hattının da tamamlanmasıyla 2023 hedefleri için önemli bir adımın daha tamamlanacağını belirtti. Kuzey Marmara Otoyolu'nun da temmuz ayında ihaleye çıkacağını ifade eden Veli Coş, "Böylece Sakarya metropollerle Anadolu arasındaki bağlantı özelliğini ilerletecek" dedi.
BİZE ULAŞIN