İhracatt a % 27'lik kayıp

Otomotiv endüstrisi ihracatı, mayıs ayında kur ve iş bırakma eylemlerinin etkisiyle geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 27 gerileyerek 1 milyar 482 milyon dolar olarak gerçekleşti

İhracatt a % 27'lik kayıp
Bursa'da Renault ile başlayıp, Tofaş'a ve yan sanayi firmalarına sıçrayan ve otomotiv üretimini durduran 12 günlük iş bırakma eylemlerinin faturası belli oldu. Euro ve dolar paritesinin de etkisiyle otomotiv ihracatında yüzde 27'lik bir azalmayla 1 milyar 482 milyon dolar olarak gerçekleşti. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, "Paritenin yanı sıra üretimde yaşanan duraklama da binek otomobiller ile eşya taşımaya mahsus ticari araçların ihracatının azalmasında etkili oldu" dedi.

İHRACAT 10 MİLYAR DOLARDAN DÖNDÜ
OİB Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisinin ihracat verilerini değerlendirirken, küresel anlamda devam eden doların yükselmesinin kaçınılmaz etkilerini gördüklerini yineledi. Sabuncu, "Ocak-mayıs döneminde parite kaynaklı kayıp toplamımız 1 milyar 350 milyon doları buldu. Dış kaynaklı kayıplar olmasaydı bugün endüstrimizin toplam ihracatı 10 milyar dolar seviyesinde olacaktı. Bu da bizim hedeflerimizi yakalayacaktı. Ancak yine de endüstrimiz paritedeki olumsuzluklara rağmen yolumuza devam ediyoruz" dedi. Sabuncu, otomotiv endüstrisinde mayıs ayında beklenmedik gelişmelerle üretime ara verildiğini hatırlatarak "Mayıs ayında ihracatta eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 47, binek otomobillerde de yüzde 34'ü bulan kayıpların yaşanmasında bazı ana ve yan sanayi firmalarımızda üretim durmalarının da etkili olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN