Cumalıkızık'ta dönüşüm zamanı

Bursa'nın 700 yıllık geçmişe sahip en önemli tarihi yerlerinden Cumalıkızık için hazırlanan proje onaylandı. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren tarihi köyde çevre düzenlemeleri yapılacak

Cumalıkızık'ta dönüşüm zamanı
Yıldırım ilçesini turizm merkezi haline getirmek için farklı projeler üreten Yıldırım Belediyesi, dünya mirası Cumalıkızık'ı yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Tarihi mirasa zarar vermeden köyün yeniden şekillenmesini sağlayacak olan Koruma Amaçlı İmar Planı, Bursa Anıtlar Yüksek Kurulu'nca yapılan incelemeler sonrası onaylandı. Bu onay sonrası UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Cumalıkızık'ta 7 bölge, çevre düzenlemesi ve mimari projeler yapılarak tarihi dokuya zarar verilmeden eski kimliğine yeniden kavuşacak.

TARİHİ DOKU KORUNACAK

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, söz konusu projeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada "Şehrimizin gözbebeği Cumalıkızık kadim medeniyetimizin temellerinin atıldığı 700 yıllık bir mirastır. Bir yerin kimliğini belirleyen özellikler vardır. Bu evler de bizim kimliğimizdir. Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylanan bu proje ile Cumalıkızık tarihi dokusuna zarar verilmeden yeniden şekillenecek" dedi. Cumalıkızık için yaptıkları çalışmaların ulusal anlamda ödüle layık görüldüğünü de hatırlatan Başkan Edebali, "81 ilde eğitim gören 3 bin üzerindeki üniversite öğrencisinin katıldığı 'Genç Türkiye Zirvesi 2015'de anlamlı bir ödül aldık. 50 adayın olduğu kategoride Cumalıkızık restorasyonu ile 'Kültürel Zenginlikleri Yaşatma Ödülü'nün sahibi olduk" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN