Bir fetih müzesi de Bursa'ya

İstanbul ve Çanakkale'den sonra, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş hikâyesinin anlatıldığı, 'Panorama 1326' Bursa'nın Fethi Tarih Müzesi'nin de temelleri atıldı

Bir fetih müzesi de Bursa'ya
Kamberler Parkı'nın yanında toplam 4 bin 300 metrekare alan üzerine inşa edilecek olan müzenin temel atma törenine eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Bursa Milletvekilleri İsmet Su ve Emine Yavuz Gözgeç, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, Bursa Müftüsü Mehmet Emin Ay, akademisyenler, sanatçılar ve çok sayıda davetli katıldı.

360 DERECELİK DAİRESEL

Panorama 1326 Bursa Tarih Müzesi için, yaklaşık 5 yıl süren titiz bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Prof. Dr. Halil İnalcık ve Prof. Dr. Metin Sözen gibi önemli isimlerin danışmanlığında, üniversiteden akademisyenlerimiz, sanatçılarımız ve tarihçilerimizle birlikte, Bursa'nın fethini anlatan her ayrıntıyı titizlikle inceledik. Panoramik müze 360 derece dairesel döndüğü için referans noktası olarak Saltanat Kapı'yı belirledik. Fethi gerçekleştiren Orhan Bey'in fetih anındaki durumunu da, panoramik müzede ayrıntılı olarak tasvir edeceğiz. Bursa'nın varoluşunun simgesi olan değerler de panoramik müzede manevi anlamlarına uygun olarak kullanılacak" diye konuştu.

35 MİLYON TL'YE MAL OLACAK

Başkan Dündar, Panorama 1326 Bursa Tarih Müzesi'nin Osmangazi ve Bursa'nın tarihi değerlerine sahip çıkmanın yanı sıra klasik müze anlayışına da farklı bir yorum kazandıracağını dile getirerek şunları söyledi: "Fetih gününün üç boyutlu olarak yansıtıldığı canlandırma salonunun yanı sıra, sergi salonları, toplantı salonları, kafeterya ve idari bölümlerin yer alacağı Panorama Bursa 1326, çevre dostu bina formunda inşa edilecek. Enerji ve çevre dostu tasarım özelliği ile, uluslar arası LEED sertifikası (yeşil bina sertifikasyonu) alabilecek teknik donanıma da sahip olacak. Panoramik Müze için 4 yılda 2 bin 500 metrekare alan kamulaştırdık. Mayıs 2015'te ihalesi yapılan müzenin, 2,5 yıl içerisinde (700 gün) tamamlanarak hizmete girmesi planlandı. İhale bedeli 20 milyon 912 bin TL olan müze için sanatsal çalışmaları ve kamulaştırma ile birlikte toplam 35 Milyon TL kaynak kullanılacak." Bursa Valisi Münir Karaloğlu da "2016'da Bursa'nın fethinin 700'üncü yıl dönümü olacak. Şimdiden bu büyük gün için kutlama çalışmalarının planları yapılıyor. Bursa'nın 23 yıl süren kuşatması günümüzde "Panorama 1326 Bursa" Tarih Müzesi'nde canlandırılacak ve özellikle gençlerimize tarihi şuur verecek" dedi.

TARİHİ, İÇİNDEYMİŞ GİBİ YAŞATACAK
24. Dönem AK Parti Bursa Milletvekili ve eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç "Panorama 1326 Bursa Tarih Müzesi'nin benzer örneklerini dünyanın farklı ülkelerinde gördüm. Bu müzeler maliyeti yüksek özel çalışmalar. Sanıyorum Çanakkale'de yapılanın maliyeti 60 milyon civarında. İstanbul'u bilmem ama, böylesine muhteşem bir eserin 35 milyona tamamlanacak olması son derece olumludur. Tarihi yaşayarak içindeymiş gibi gezerek öğrenmek son derece önemli. Özellikle Bursa'mızı gezecek olan ziyaretçilerin bu eserden çok büyük fayda sağlayacaklarına inanıyorum" diye konuştu. Arınç, "Temelini attığımız bu önemli eseri inşallah 20 ay sonra hizmete açacağız. Ortaya çıkan eserin güzelliğinden dolayı herkes büyük mutluluk duyacak. Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar'ı Panorama 1326 Bursa Tarih Müzesi'ni Bursa'ya kazandırdığı için tebrik ediyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN