Şehir Tirilye'ye taşınsın

AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, aldığı göçle büyüyen Bursa'nın yeni merkezlerini depreme dayanıklı Tirilye ve Armutlu bölgelerine taşınması gerektiğini söyledi. Birkan "Şehir ancak bu şekilde nefes alır" diye konuştu

Şehir Tirilye'ye taşınsın
Son yıllarda aldığı iç göçle Marmara Bölgesi'nin çekim alanı olan Bursa'da yeni yerleşim alanları belirlenmeye başlandı. 2 binli yıllara kadar kentte kaçak ve çarpık yapılaşmaya karşı önlem alınmadığını, Bursa'nın yağmalandığını söyleyen AK Parti Bursa Milletvekilli Zekeriya Birkan, iktidarları döneminde kaçak ve çarpık yapılaşmaya karşı mücadele ettiklerini açıkladı. Ticaret, sanayi, turizm ve tarımda gösterdiği büyüme ile Bursa'nın çekim merkezi olduğunu belirten Birkan "Kentin mevcut hali bloke edilerek demografik, ekolojik yapısına uygun dönüşümler yapılmalı' dedi. TOKİ'ye çok iş düştüğüne vurgu yapan Birkan şöyle devam etti: "Yerleşim alanları ve fabrika alanları sivil toplum örgütleri, bilim insanlarının çalışmasıyla belirlenmeli. Önce alt yapı, sonra yerleşim alanı tespit edilmeli. Bugün Bursa'nın yeni yerleşim alanlarına ihtiyacı var. Armutlu, Zeytinbağı, Tirilye'ye kadar olan bölgede yeni Bursa inşa edilmeli. Bu hayal değil yapılır." Birkan "Bursa'da yeni yerleşim alanları deniz kenarında olmalı. Mudanya'yı da unutmamak gerekir. Bu saydığım alanlar depreme dayanıklı tarım dışı arazilerdir. Yeni Bursa bu saydığım alanlarda inşa edilmeli. Yerleşim alanları uydu şehir özelliğini taşımalı. Alanında uzman olan kişilerle bunu projelendirmeye çalışıyoruz" dedi.

DÖNÜŞÜM 'YIK YAP' OLMAMALI
Kentsel dönüşümün yık yap olarak ele alınmaması gerektiğini kaydeden Zekeriya Birkan "Kentte kat artışına değil, aynı parseller içinde yeşil alanı daha çok olan dönüşüme izin verilmeli" dedi. Birkan "Pafta bazında dikine bina yapabilirseniz, yükseklik oranında yeşil alanınınız olur. Bunlar yapılırken, sivil toplum örgütleri, planlamacıların görüşleri önemlidir. Bir iş yapılırken ortak akıl öne çıkartılmalı, siyasi kaygılar değil. Bu kararlar alınırken şehrin tarihi dokusuna kesinlikle dokunulmamalı. Bize hangi tarihi doku miras bırakılmışsa biz de gelecek kuşaklara bu mirası örseleyip, hırpalamadan bırakmalıyız" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN