Bu ramazan pideler Somuncu Baba fırınından

Osmangazi Belediyesi’nce restore edilen Somuncu Baba Evi ve Fırını hizmete açıldı. Tarihi mekânda, ramazan boyunca vatandaşlara her gün ücretsiz ekmek ve çorba dağıtılacak

Bu ramazan pideler Somuncu Baba fırınından
Yıldırım Beyazid Han tarafından 1399'da yaptırılan Ulucami'nin inşaatı sırasında işçilere ekmek dağıtan Somuncu Baba'nın manevi mirası, Osmangazi Belediyesi tarafından yenilendi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TAMAMI RESTORE EDİLECEK
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, "Somuncu Baba Evi ve Fırını, Bursa'nın tarihi ile bütünleşmiş bir mekan. Bu tarihi mekanın birinci etap restorasyon çalışmalarını tamamlayarak hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Uzun bir kamulaştırma sürecinin ardından 2013 yılında restorasyon çalışmalarına başladık. Restorasyon çalışmalarına ilk başladığımızda, fırın ve çilehane bölümlerinin dışında içerisinde çay ocağı, depo, çok amaçlı salonlar, dükkan, mutfak, abdesthane ve şadırvanın da bulunduğu bir külliye şeklinde olduğunu gördük. Bu bölümlerin tamamını kamulaştırarak projemizi güncelledik. Bugün de fırın ve çilehanenin bulunduğu birinci etap bölümünün kapılarını ziyaretçilerimize açıyoruz. İkinci etap çalışmalarının tamamlanması ve yapılacak düzenlemelerin ardından, çilehane ve fırının bulunduğu alan, bir bütün olarak hizmet verecek"dedi.

"EVLİYALAR ŞEHRİYİZ"
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de "Böyle güzel bir dinin ve kültürün insanları olduğumuz için, gerçekten çok şanslıyız. Evliyalar şehri Bursa'da yaşıyoruz. Bu konuda da çok şanslıyız. İslam ve Türk tarihinin yanı sıra dünya tarihinde de iz bırakmış olan değerli ecdadımızın emanetlerine sahip çıkmak, onların izlerini tekrardan ayağa kaldırmak da bizlere nasip oldu. Somuncu Baba'nın Evi ve Fırını'nın hizmete açılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN