İSU çamur yakmak için 2 tesis yapacak

İSU çamur yakmak için 2 tesis yapacak

İSU, yıllık 10 milyon TL’ye yaktırdığı arıtma tesislerindeki çamuru kendisi yakmaya karar verdi. Gebze ve Kullar Arıtma Tesisi’nin çamur yakma ünitesi ihalesi 19-20 Temmuz’da yapılacak

Büyükşehir Belediyesi'nin yan kuruluşu olan İSU, arıtma tesislerinden çıkan atık çamuru yakmak için çalışmalarını başlattı. Gebze Atık Su Arıtma Tesisi ve Kullar Arıtma Tesisi'nde birer tane çamur yakma ünitesi yapmaya hazırlanan İSU, 19 Temmuz'da Gebze, 20 Temmuz'da ise Kullar için ihaleye çıkacak. Saat 11.00'de yapılacak olan ihalede yüzde 15 yerli kotasına dikkat edilecek. İSU'nun enerji giderlerini ve yakma giderlerini azaltmak için yaptığı proje 4 yılda kendini amorte edecek. Ayrıca kendi enerjisinin tamamını, bulunduğu arıtma tesisinin ise enerjisinin yarısını üretecek. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, İSU'nun 9 arıtma tesisinden çıkan çamurları Nuh Çimento Fabrikası'nda yaktıklarını ve bunun yıllık maliyetinin 10 milyon lirayı bulduğunu belirtti. Köylerden vidanjörle alınan çamurların da günlük 182 ton çamura dahil olduğunu söyleyen Bayram, "Bizim önceliğimiz suya zam yapmak yerine giderlerimizi azaltmak. Daha ucuz su satmak için maliyetlerimizi azaltmamız gerekiyor. Bunun için 4 milyon yıllık enerji giderimizi ve 10 milyonluk çamur yakma giderimizi azaltmalıyız. Bunun için yakma tesisi yapmaya karar verdik. Bu tesisler en fazla çamurun çıktığı yerlerde yapılacak. Günlük 60 ton çamur çıkartan Gebze Arıtma Tesisi'nin 42 Evler ile birleşmesinin ardından günlük 40 tonun üzerinde çamur çıkartacak olan Kullar Arıtma Tesisi'nde birer yakma tesisi kuracağız. Bu yatırımın bize avantajları; düşük ilk yatırım ve işletme maliyeti, yüzde 100 yerli, koku kontrolü, nihai bertaraf metodu, minimum alan ihtiyacı, hızlı imalat süreci, kısa geri dönüşüm süreci, düşük nakliye maliyeti, hızlı çamur yönetimi ve alternatif enerji kaynağı olacak" diye konuştu.

ELEKTRİĞİNİ KENDİ ÜRETECEK
Kısa sürede kendini amorte edecek olan bu tesislerin her birinde günde 95 ton çamur yakma kapasitesi bulunacağını belirten Bayram sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yakma işleminden 1 MW'lik enerji üretimi elde edilecek. Tesis kendi enerjisinin tamamını, bulunduğu tesisin ise enerjisinin yarısını üretecek. Bizi 4 milyon 200 bin liralık bir elektrik giderinden kurtaracak. Ayrıca bu tesisin kurulması ile bazen tesis içinde çevirmek zorunda kaldığımız çamurun da maliyeti ortadan kalkmış olacak." Bu tesisin diğer yakma tesisleri gibi algılanmaması gerektiğini de ifade eden İlhan Bayram "Baca gazı emisyonu bizim açımızdan en önemli kriter. Bu tesisler yapıldığında arıtma tesislerindeki koku dahi azalacak. Kocaeli'nin yapısı nedeniyle arıtmalar kent içinde ve ister istemez çıkan koku insanları rahatsız ediyor. Ama bu tesisler yapıldığında çamur hemen tesislere gidecek ve burada kapalı sistemle yakmaya gönderilecek. Bu yöntemle koku minimize olacak" dedi.
BİZE ULAŞIN