Payitahtta ramazan coşkusu

Osmanlı payitahtı Bursa’da Emir Sultan, Orhangazi ve Osmangazi türbeleri ramazan ayı dolayısıyla en yoğun günlerini yaşıyor

Payitahtta ramazan coşkusu
Bursa'da ramazan, yapılan çeşitli etkinliklerle coşkuyla idrak ediliyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri ile bazı oda ve dernekler, ramazan ayı dolayısıyla kentin farklı noktalarında etkinlikler düzenliyor. Oruç ayının ruhuna uygun geçmesi için özellikle çaba harcanırken, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Büyükşehir Belediyesinin kurduğu iftar çadırlarından her gün binlerce kişi yararlanıyor. Belediyenin "Şehr-i Ramazan" etkinlikleri kapsamında, Fevzi Çakmak Caddesi'ndeki Otopark, Emirsultan Meydanı, Görükle İçi, Alemdar Mahallesi, Çınarönü Mahallesi, Hamzabey Camisi ve Uludağ Üniversitesi içinde iki ayrı noktaya kurulan iftar çadırlarında her akşam 10 bin kişiye yemek çıkarıyor. BTSO ve Osmangazi Belediyesi'nce günde 2 biner kişiye iftar veriliyor. Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Batum gibi Müslüman coğrafyasındaki bölgeler ile Doğu Anadolu'nun da bazı şehirlerinde ramazan ayı boyunca iftar yemekleri düzenleyecek belediye, Merinos Park'ta teravih öncesinde orta oyunu, meddah, ilahiler, çocuk tiyatrosu ve çeşitli yarışmalarla ramazan akşamlarına ayrı bir renk katıyor. Perşembe günleri sohbet ve Kuran-ı Kerim tilavetleri, cuma, cumartesi ve pazar günleri de tasavvuf müziği konserleri ve tiyatro gösterileriyle ramazan coşkusunun yaşandığı kentte, tasavvuf, ilahi ve ezgi konserleri kapsamında Mustafa Ceceli, Aykut Kuşkaya, Sami Savni Özer, Mustafa Cihat ve Sedat Uçan, 24 Haziran'da Merinos Kültür Merkezi'nde sahne alacak.

YÜZLERCE YILIK TERAVİH GELENEĞİ
Merkez ve ilçelerinde camilerin mahyalarla güzelleştirildiği Bursa'da, ramazan ayı dolayısıyla Emir Sultan, Orhangazi ve Osmangazi türbeleri, ziyaretçileri bakımından en yoğun dönemlerini yaşıyor. Emir Sultan Türbesi, özellikle iftar sonrasında yoğun oluyor. Emir Sultan Meydanı'nda belediyenin iftar çadırında orucunu açan vatandaşlar, türbeyi ziyaret ediyor, dualar ediyor, ardından tarihi Emir Sultan Camisi'nde teravih namazı kılıyor. Kentte kurulan 5 bin kişilik namazgahta, teravih namazlarını Türkiye'nin tanınmış imam hatipleri kıldıracak. Merinos Park'ta kurulan ve Harem-i Şerif'teki Osmanlı revaklarından esinlenerek oluşturulan açık namazgah alanında yüzlerce yıllık gelenek yaşatılıyor. Buradaki teravih namazlarını, Bursa'nın yanında, İstanbul, Ankara, Edirne gibi illerin önemli camilerinde görev yapan tanınmış imam hatipler ve müezzinler eşliğinde gök kubbe altında kılınıyor.
BİZE ULAŞIN