İpeğin başkentinde şimdi hasat zamanı

İpeğin başkentinde şimdi hasat zamanı
Türkiye genelinde damızlık ipek böcekçiliği üretimi yapan üç merkezden biri olan İnegöl'e bağlı İhsaniye Köyü'nde hasat başladı. Toplam 500 kilo rekolte beklenen mahallede, evlerinin bahçesinde ipek kozası ayıklayan mahalle sakinleri, 40 günde 30 bin lira gelir elde edecekler. Hasadı yapılan kozalar, Kozabirlik'ten gelecek yetkililere teslim edilecek. Köyde oturan 6 hanedeki kadınlar, damızlık ipek böcekçiliği üretimini ve hasadını kendi elleri ile yapıyorlar. 100 yılı aşkındır süren geleneği devam ettiren yaşlı kadınlar, mahalledeki gençlerin bu sektöre ilgi göstermediğini söyledi. Geçtiğimiz gün dut ağacından hasadı yapılan damızlık ipek böceği kozasını evlerinin bahçesine getiren kadınlar, el birliği ile dallardan kozayı ayırıyorlar. Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile plastik dalların koza kalitesini artırdığı bildirildi.

3 KÖYDEN BİRİ
İhsaniye Mahallesi Muhtarı Hayati Çiçek, "İpekböcekçiliğin mahallemizde 100 yılı aşkın bir tarihi var. Bırakamıyoruz. Damızlık üretimi yapıyoruz. Türkiye'de damızlık ipekböceği üreten üç köyden biriyiz. Büyükşehir'den desteklerin devamını bekliyoruz" dedi.

4 RENK KOZA ÜRETİLDİ
Bursa İl Tarım Müdürlüğünün İhsaniye'de gen kaynaklarını koruma ile alakalı çalışma yaptığını bildiren Muhtar Çiçek, "Bir uygulama ile 4 renkten oluşan koza çıktı ortaya. Fıstık yeşili, sarı, beyaz ve pembe olmak üzere 4 renk uygulaması yapıldı. Çeşitli yerlerde bunu uygulamak istemişler ama bu başarıyı elde edememişler" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN