Hayvancılık ve tarımın kalbi Bursa’da attı

Hayvancılık ve tarımın kalbi Bursa’da attı

Türkiye’nin en önemli fuarlarından biri olan ve geniş bir katılımla kapılarını açan Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı (BURTARIM) bugün sona eriyor

Bu yıl ondördüncüsü gerçekleştirilen Bursa Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı (BURTARIM) ile Bursa 9. Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde ziyaretçilerini ağırladı. Sektörün tüm dinamiklerini yine bu fuarda buluştu.

300 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ
450'yi aşkın firmanın stant açtığı fuarı, bu yıl 300 bini aşkın kişi ziyaret etti. Ayrıca fuarda BTSO Ticari Safari Projesi kapsamında TÜYAP Bursa Fuarcılık işbirliğiyle 40'ı aşkın ülkeden Bursa'ya gelen bini aşkın firma, Bursa'da yeni iş bağlantıları kurdu. Fuarların açılış törenine, Vali Vekili Ergun Güngör, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Fahrettin Gülener ve Şükrü Çekmişoğlu ile sektör temsilcileri katıldı.

AVRUPA'NIN LİDERİ
BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, artan dünya nüfusuyla birlikte artan gıda ihtiyacının; tarım ve hayvancılık sektörünü en stratejik sektör haline getirdiğini söyledi. Topuk, tarım ve hayvancılık bakımından dünyada önemli bir yere sahip olan Türkiye'nin coğrafi ve iklimsel şartlar bakımından elverişli bir tarım ülkesi olduğunu ifade etti. Dünyanın 17'nci büyük ekonomisi konumunda bulunan Türkiye'nin tarımsal ekonomik büyüklük açısından dünyada 7'nci, Avrupa'da ise lider konumunda olduğunu ifade eden Topuk, sektörün potansiyelinin her geçen gün güçlendiğini kaydetti.

'BÜYÜME DEVAM EDİYOR'
Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Durali Koçak ise, tarım ve hayvancılığın Türkiye'nin en önemli stratejik sektörlerinden birisi olduğunu kaydetti. Bu sektörlerin asla modasının geçmeyeceğini, her zaman canlı kalacağını ifade eden Koçak şöyle devam etti: "Sektörümüz, son 10 yılda bütün alanlarda olduğu gibi yılda yüzde 2.3 büyüme gerçekleştiriyor. Bundan sonra da bu büyümesini sürdürecek. Ülkemizdeki 80 milyona yakın nüfusu, 30 milyon turisti besleyen sektörümüz, onlarca ülkeye de ihracat yapmaya devam ediyor. Bunu başarının mimarı olan Türk çiftçilerine müteşekkiriz.

75 ÜLKEDEN 7 BİN İŞADAMI BURSA'YA GELDİ
BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu BTSO'nun sektörlerin rekabet gücüne güç katan fuar organizasyonlarına imza attığını söyledi. Kentin fuarcılıkta büyük bir marka haline geldiğini ifade eden Topuk, "Bursa'ya değer katan fuarlarımız, 15 Temmuz darbe girişiminin oluşturduğu olumsuz algının da ortadan kalkmasını sağlıyor. Şimdiye kadar Ticari Safari Projesi ile farklı ülkelerden işadamlarımızı Bursa'ya getirdik. 75 ülkeden 7 bine yakın işadamını, Bursalı firmalarla buluşturarak iş bağlantıları kurmasını sağladık. Son olarak düzenlenen Bursa Tarım Fuarlarının da ülke ekonomimizin ve sektörümüze değer katacağına inanıyorum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN