İzmit’e çöp yakma tesisi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, 800 milyona mal olacak çöp yakma tesisinin, İzmit Orman Depo alanına yapılacağını açıkladı

İzmit’e çöp yakma tesisi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, KOÜ Umuttepe Kampusu'na kuş uçuşu 4.7 kilometre uzaklıkta İzmit Orman Depo alanına kurulacak Evsel Katı Atıktan Enerji Üretim Tesisi (çöp yakma tesisi) ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Büyükakın, projenin yaklaşık 600 ile 800 milyon lira arasında bir bedele yapılacağını ifade etti. Büyükakın, tesise ilk kazmanın vurulmasına ise 1 buçuk yıl kadar bir zaman olduğunu dile getirdi. Öncelikle çöp konusunda kaynağında ayrıştırma yapılması gerektiğini ifade eden Büyükakın, Kocaeli'nde çöplerin yüzde 76,6'lık kısmının kentin kuzey yakasından toplandığına dikkat çekti. Büyükakın, "Tesisin kurulacağı yerin nüfus yoğunluğu, mülkiyet durumu, taşıma maliyeti ve trafik yükü, yerleşim merkezine uzaklık ve topografik yapılarına dikkat ederek yer belirledik. Ayrıca kentimizde toplanan çöpün yüzde 76,6'lık kısmı Gebze'den Kandıra'ya kadar olan kuzey yakamızdan topluyoruz. Hal böyle iken kentin güneyine bir tesis kurmak yanlış olurdu" dedi.

YAPILMASI 4 YIL SÜRECEK
Çöp yakma fabrikasının kurulacağı 7 alternatif yer içinden İzmit Orman Depo alanını seçtiklerini kaydeden Büyükakın, tesisin hizmete girmesi için dört yıllık bir süreye ihtiyaç duyduklarını söyledi. Büyükakın, "Bizim 3 yıllık depolama alanımız kaldı. 1 yıllık bir açığımız var. Ama bunu da sıkıştırma yöntemi gibi farklı çözümler uygulayarak problemi atlatacağız" dedi. Büyükakın, "İnanın ki bir çöp yakma tesisinin çevreye verdiği zarar bir çimento fabrikası kadar değildir. Bu noktada önemli olan filtrosyon sistemleridir. Ve biz Kocaeli halkına söz veriyoruz. Yapacağımız fabrikada en ileri sistemleri, en iyi malzemeleri kullanacağız. Bu kente zarar verecek hiçbir şey yapmadık, yapmayacağız. Bu konuda vatandaşlarımız rahat olsun. Yapılacak tesiste bırakın çöp kokusunun çevreye yayılmasını, çöplerin harmanlandığı yer dışında fabrikanın içinde bile koku olmayacak" diye konuştu.

UMUTTEPE VE ÇEVRE KÖYL ER
Çöp yakma tesisinin bütün bir kentin ihtiyacı olduğunu ifade eden Büyükakın, "Çöp yakma tesisinin yapılması için yaklaşık 5 yıldır bir çalışma içerisindeyiz. Hatta geçtiğimiz yıl projenin kredisi için Vakıfbank ile anlaştık. Bizi arayıp soruyorlar krediyi kullanacak mısınız diye. Bir an önce herkesin sahip çıkıp bu projeyi hayata geçirmemiz gerekiyor. Eğer bu projeye köstek olmaya çalışılırsa kentimiz için sonuçları hiç iyi olmaz. Az zamanımız var. Herkes sahip çıksın bir an önce yapalım. Çöp problemi tüm vatandaşlarımızın problemidir" ifadelerini kullandı. Çöp yakma tesisinden elde edilecek enerji ile KOÜ Umuttepe Kampusu ile yurtlarına ve çevre köylere enerji aktarımı planladıklarını ifade eden Büyükakın, "Projemiz kapsamında düşündüğümüz başka bir konu ise ortaya çıkacak enerjinin kullanımıdır. Bu noktada bir planımız var. KOÜ Umuttepe Kampusu ile çevredeki yurtlara ve çevre köylerimize enerji aktarımı yapmayı planlıyoruz. Bu noktada gerekli fizibilite çalışmaları hazırlanarak bu işi de yapmayı planlıyoruz" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun Gebze'ye de çöp yakma tesisi yapılmasının planlandığı sözlerine açıklık getiren Büyükakın, "Büyükşehir Belediye Başkanımızın Gebze'ye çöp yakma tesisi yapılacak şeklindeki açıklaması nüfus planlamasıyla ilgili bir projedir. Bizim imar planlarımıza göre 2035 yılında kentimizin nüfusunun 3,8 milyona çıkacağını öngörüyoruz. Hal böyle olunca da Gebze'ye de bir çöp fabrikası kurulması gayet olağan bir durumdur" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN