Oylat Mağarası’na ziyaretçi akını

Köftesi, mobilyası, ayçekirdeği ve kaplıcaları ile ünlü İnegöl’ün gözdelerinden Oylat Mağarası doğa tutkunlarının yanı sıra astım hastalarının da akınına uğruyor

Oylat Mağarası’na ziyaretçi akını

Yemyeşil ormanlar içinde insanlara huzur, şifa ve mutluluk dağıtan bir tatil cenneti olan Oylat, şifalı sularının yanı sıra mağarasıyla da yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya başladı. Oylat ve çevresinde yapılan projeler hakkında bilgi veren İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ilçenin markalarıyla, ekonomisi ve turizmiyle güçlü bir şehir olduğunu söyledi. Aktaş "Belediye olarak bu zenginliğin farkındayız. Bunun tanıtımı noktasında elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz" dedi. Başkan Aktaş; "Oylat, gerek doğal güzellikleri, gerek şifalı suları ve gerekse tabiat zenginlikleriyle hem sağlık turizminde hem de doğa turizminde kendini öne çıkartan adeta cennetten bir parça olarak nitelendirebileceğimiz bir mekan. Oylat'ın şifalı sularının yanı sıra Oylat Mağarası da astım, nefes darlığı, bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi sebebiyle insanlar tarafından ilgi görüyor. Doğaseverlerin ilgisi yine çok büyük. Ayrıca dönem dönem mağaranın yarışmalarda proje konusu, ödevlerde araştırma konusu olduğu bilgisini almak bizi ziyadesiyle mutlu ediyor" diye konuştu. Oylat Mağarası'nın yoğun bir ziyaretçi trafiği olduğuna da vurgu yapan Aktaş "2013'te mağaraya biletli ziyaretçi girişi 6 bin 485, 2014'te 8 bin 505, 2015'te ise 9 bin 917 kişi olurken bu rakam her geçen gün artarak devam ediyor" görüşünü dile getirdi.

SUYLA GELEN SAĞLIK
Başkan Aktaş "Doğal kaplıca suyuyla şifa dağıtan, Bursa ve İnegöl'ün önemli turizm yerlerinden olan Oylat kaplıcalarında, Su ile Gelen Sağlık Hizmetleri Merkezi (SUGESAM) projesinin hayat bulması için çalışmalar sürüyor. Belediyemizin başvurusu ile BEBKA'dan çıkan yüzde 50'lik destekle yapılacak olan SUGESAM projesi ile Oylat'ın şifalı suları, saunalar, buhar odaları, terapi jakuzileri, masaj odaları, dinlenme mekanları, özel odalar ve son derece modern hamamları ile insan sağlığı için hizmet sunulacak" diye konuştu. Başkan Aktaş "İnegöl Belediyesi ve OYLAT AŞ. işbirliğinde hayata geçirilecek "Yeşil Enerji" projesi ile Oylat'ta katı yakıt kullanılmayacak. Kullanılmış kaplıca suyunun kinetik gücüyle üretilen enerji, Oylat'ın hem ısınma hem de elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak" dedi.

BİZE ULAŞIN