Cumhurbaşkanı üreticinin derdine tercüman oldu

Bursalı üreticiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, meyve ve sebze fiyatlarının yükselmesine neden olan aracı ve tefecilerle ilgili yaptığı açıklamaya destek verdi

Cumhurbaşkanı üreticinin derdine tercüman oldu
Meyve ve sebzede, tarla fiyatıyla pazar fiyatı arasında oluşan büyük fark hem tüketiciyi hem de üreticiyi mağdur ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aradaki bu fiyat farkını oluşturan ve yıllardır üreticinin kanayan yarası haline gelen aracı ve tefeciler ile ilgili, "Bu işe kesin bir çözüm bulacağız" açıklamasına Bursalı çiftçilerden de destek geldi. Aracı ve tefecilere karşı daha uyanık olacaklarını belirten üreticiler, tarladan alınan ürünün 6 veya 7 el değiştirmemesi ve bu durumun kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

'OYUNLARIN FARKINDAYIZ'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tarlada 1 lira olan domates, çarşıya pazara geldiğinde bir bakıyorsunuz 7 lira 8 lira olmuş. Ne şimdi bu? Arada fiyatları yükseltenler kimler? Bu işe kesin bir çözüm bulmamız lazım. Buradan çiftçi kardeşlerime sesleniyorum. Bir yıl önceden tarlanızı satın alanlar konusunda dikkatli olun" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından, Türkiye'nin meyve ve sebze deposu olarak bilinen Mustafakemalpaşa ve Karacabey ovalarında çiftçilik yapan üreticiler bir araya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek verdi. Ekonomiye yönelik oynanan oyunların farkında olduklarını belirten çiftçiler, bundan sonraki süreçte daha uyanık olacaklarını belirtti.

ÜRETİCİYE UMUT OLDU
Bursalı Ziraat odası başkanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından dolayı üreticinin memnun olduğunu ve umutlandığını dile getirdi. Karacabey ve Mustafakemalpaşa ziraat odası başkanları, üreticilerin yıllardır süre gelen kanayan yarasına parmak basan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının bölge üreticisine umut verdiğini söyledi.

'HALK PAZARLARI KURULSUN'
Yapılacak çalışmalarda hükümetin destekçisi olacaklarını belirten Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir, "Tarımsal birlik ve kooperatiflerin devlet tarafından desteklenmesi bu konuda önemli bir adım olacaktır" dedi. Ülke ekonomisini yavaşlatmak ve bir kaos ortamı yaratmak isteyen üst akıllara fırsat vermeyeceklerini belirten Aydemir, devlet denetiminde olan ve üretici ile tüketiciyi buluşturan büyük halk pazarlarının kurulması konusunu gündeme getirdi.

TARLADA 40 KURUŞ PAZARDA 7 LİRA
Bursa bölgesinde oldukça yoğun olarak yetiştirilen lahana, tarlada 40 kuruşa satılırken pazar yerindeki fiyatı ise yaklaşık 7 liraya kadar yükseldi. Pazar fiyatı son haftalarda oldukça fazla yükselen bir diğer ürün ise Ispanak oldu. Tarlada ortalama 80 kuruşa satılan ıspanak, son iki haftadır pazar yerindeki tezgâhlarda 5 liradan satılıyor.
BİZE ULAŞIN