53 yıl su sorunu yaşanmayacak

Bursa’da içme suyu ile ilgili tüm çalışmaları hızlı bir şekilde yürüten Büyükşehir Belediyesi ile DSİ 1’inci Bölge Müdürlüğü’nün baraj ve gölet projeleri sayesinde Bursa’da 2070 yılına kadar su sıkıntısı yaşanmaması öngörülüyor

53 yıl su sorunu yaşanmayacak
Altyapı ve çevre yatırımlarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçede 1076 mahalleye de sağlıklı içme suyu ulaştırmak amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Tüm çalışmalarında ilgili kamu kuruluşları ile ortak projeler üreten Büyükşehir Belediyesi, içme ve kullanma suyu konusunda da Devlet Su İşleri 1'nci Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapıyor.

ALTEPE İLE KOÇAK BİR ARAYA GELDİ
Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ortak yürütülen projeleri değerlendirmek amacıyla DSİ 1'nci Bölge Müdürü Nazmi Koçak'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette mevcut barajların durumu ve DSİ tarafından inşaatı devam eden ilçelerdeki içme suyu barajları ele alınırken, orta ve uzun vadede Bursa'nın su sıkıntısının yaşamaması için yapılan çalışmalar görüşüldü. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Bursa, hem Uludağ eteklerinde bulunması hem de DSİ'nin yaptığı yatırımlarla su konusunda avantajlı bir şehir durumunda. Mevcut Nilüfer ve Doğancı barajlarımızın kapasitesi normal yağışlarla ihtiyacımızı karşılıyor. İznik, İnegöl, Karacabey ve Gemlik'te içme suyu baraj inşaatları devam ediyor. Yakında Mustafakemalpaşa ilçesinde de başlayacak. Çınarcık Barajı'ndan Bursa'ya hatların çekilmesi çalışmalarına da DSİ tarafından başlandı. Böylelikle 2070 yılına kadar su sorunu yaşanmayacak. Önümüzdeki 50 yılı aşkın süre yeterli suyumuz var" dedi.

YENİ YILDA YENİ BARAJ ÇALIŞMALARI
Devlet Su İşleri 1'nci Bölge Müdürü Nazmi Koçak ise içme, kullanma ve sulama suyunun yanında kırsal bölge ve mahallelerde taşkın önleme çalışmaları yaptıklarını belirtti. Koçak, "2017 yılı yatırım programımızda bulunan barajlarla ilgili çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Koordineli bir çalışma sistemimiz var. Önümüzdeki en az 50 yıl boyunca su sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN