Hamilelikte diyet ürünlere dikkat

Op. Dr. Gerçek Aydın, hamilelik sürecinde diyet ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini ve bu ürünlerin anne karnındaki çocuğa zarar verebileceğini söyledi

Hamilelikte diyet ürünlere dikkat
Medical Park Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gerçek Aydın, diyet ürünlerin içerisinde bulunan tatlandırıcıların anne karnındaki bebeğe istenmeyen yan etkiler oluşturabileceğini söyledi. Normal vücut kitle endeksinde olan bir gebenin yaklaşık 10 ila 11 kilo aldığına dikkat çeken Op. Dr. Aydın, bunun yaklaşık 4 ila 5 kilosunun gebeliğin ilk yarısında, 6 ila 7 kilosunun ise ikinci yarısında alındığını ifade etti.

EN ÖNEMLİ ÖĞÜN KAHVALTI
Günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunun altını çizen Dr. Aydın, "Özellikle çalışan gebelerde uyandıktan sonra 30 dakika içinde uygun bir kahvaltı yapması gerekir. Akşam yemekleri olabildiğince hafif ve hazmı kolay yiyeceklerden oluşmalıdır. Ana öğünlerden önce ve bazı hastalarda akşam yatmadan önce uygun öğün araları planlanmalıdır. Bu şekilde gebeliğin doğası gereği olan yemek sonrası kan şekerinin hızla yükselmesi ve açlıkta çok fazla düşmesi engellenebilir" dedi. Aydın "Amaç hem annenin hem de bebeğin sağlıklı ve uygun bir besin akışının sağlanmasıdır. Gebelikte genel olarak annenin metabolizması bebeğe öncelik verecek şekilde değişiklikler gösterir. Bu durum kabul edilir düzeyin ötesine geçerse annenin ve dolaylı olarak bebeğin sağlığı olumsuz etkilenebilir. Halk arasında gebelik şekeri olarak bilinen Gestasyonal Diabetes Mellitus (GDM) bu durumun ortaya çıkmasıdır. Bu duruma yatkınlığı olan hastaların belirlenmesi için gebelikte glikoz taraması yapılır " diye konuştu. Her hastaya gebelik başlar başlamaz bir liste verip diyete başlamanın hasta konforunu ve uyumunu bozabileceğini ifade eden Dr. Aydın şöyle dedi: "Bunun yerine gebelikte beslenmenin önemini anlatmak yeterli olacaktır. Bir gebe normalden az yerse vücutta bebeği koruma güdüsüyle depolanma artacaktır. Bilgi almak ya da herhangi bir şeyi tüketip tüketmemekle ilgili mutlaka doktora başvurulmalı, sosyal medya ya da kulaktan dolma bilgilere itibar edilmemelidir. Önemli olan bir gebenin strese girmeden, hayatının doğal akışında bir süreç geçirmesine yardımcı olmaktır. Gebelik süresince diyet ürünleri menümüzde olmamalıdır. Ön adı diyet olan şeyler farklı bir tatlandırıcı kullanıldıkları ve bu bebekte istenmeyen yan etkiler oluşturabileceği için önerilmeyen ürünlerdir."
BİZE ULAŞIN