Karaciğeri ile hastalara umut oldu

Karaciğeri ile hastalara umut oldu

Bursa'da beyin ölümü gerçekleşen 83 yaşındaki kadın, bağışlanan karaciğeriyle başka hastalara umut oldu. Yaklaşık 15 gün önce Çekirge Devlet Hastanesi acil servisine gelen 83 yaşındaki Sabiha Gümülcine, ilk müdahalenin ardından yoğun bakıma alınmıştı. Burada yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşen kadının organları, ailesi tarafından bağışlandı. Önceki gün gerçekleşen operasyonda Gümülcine'nin karaciğeri nakil için Uludağ Üniversitesi'ne gönderildi.

"BAĞIŞLAR ARTMALI"
Beyin ölümü gerçekleşen annesinin organlarının bağışlanmasına izin veren Orhan Gümülcine, "Annem 15 günden beri yoğun bakımdaydı. Beyin ölümünün gerçekleştirdiği öğrendik, doktor bey, bize karaciğerinin sağlam olduğunu organını bağışlayıp bağışlayamayacağını sordu. Bizde seve seve kabul ettik. Mutluyuz, herkesin organ bağışı yapmasını diliyor ve bekliyoruz. Annemin de bilinci yerinde olsaydı o da kabul ederdi" dedi. Çekirge Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Op. Dr. Timur Didinen bağışla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu yılın ikinci donör organizasyonu oldu. Yaşı dönor için oldukça ileri olan bir hastamızdan karaciğer nakli için karaciğeri aldık. İnşallah yeni bir kişiye yeni bir can olarak nakledilecek. Daha önce diyaliz hastası olduğu için böbrekleri nakil için alamadık. Ama ailesi sağ olsun daha görüşmemiz başlarken hiç tereddüt etmeden karaciğerini bağışladı" dedi.

3 YILDIR LİDER
Hastane yöneticisi Uzm. Dr. Kayhan Sonkur ise "Son 3 yıldır bağış konusunda üst üste Türkiye birincisi olduk. Buradaki en büyük başarı hastanemizdeki yoğun bakımda çalışan ekibimiz. Yoğun bakımda çalışan hemşiresinden temizlikçisine kadar hepsi çok destek veriyor" dedi.

'BURSA MEDYASI DESTEK VERİYOR'
Bağış konularında medyanın desteğinin çok önemli olduğun belirten Uzm. Dr. Sonkur "Hasta yakınlarımız çoğu zaman bağış olayından habersiz oluyor. Bunu daha çok yazılı ve görsel medyadan takip ediyorlar. Bu konuda Bursa medyası bize çok destek veriyor. İnşallah 3 sene devam eden birinciliğimiz bu senede devam edecek. Artık Avrupa ülkeleriyle yarışacak hale geliyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN